Pro mnohé je skutečně těžké slavit zítřejší Den osvobození, když se za posledních 20 let několikrát měnil nejen název svátku, ale dokonce i jeho datum.
Nejdřív se tvrdilo, že válka skončila 9. května a že spasitelem byla Rudá armáda. Pak ale osvoboditeli začali být tak trochu také Američané a aby zmatků nebylo dost, posunulo se o den i to slavné výročí.
Zmatků jsou uchráněny jenom děti školou povinné. Učí se už po novu. A díky ředitelským volnům si dnes užívají několikadenní prázdniny.
„Letos to fakt perfektně vyšlo na úterý. Jedeme s našimi na celých pět dní k babičce, paráda,“ jásal v pátek Jakub Novotný z Pardubic. Díky prodlouženému víkendu si státní svátek letos obzvlášť pochvalují i dospělí.
Nad tímto způsobem připomínání Dne osvobození od fašismu však smutně kroutí hlavou šéf královéhradecké pobočky Konfederace politických vězňů Zdeněk Kovařík.

(Ne)povinné průvody


„Je to opravdu hořký pozůstatek minulého režimu, kdy oslavy a průvody byly povinné. Lidé si je pak dělali přijatelnějšími vidinou, že při nich byly k dostání třeba podpultové banány. A tenhle úpadek dnes už bohužel nejde zvrátit,“ posteskl si Kovařík.
„Dnes je většině lidí zítřejší svátek dobrý hlavně proto, že mají volno. Když pominu úřady, které mají vyvěšování vlajek povinné, tak jinak si výročí konce války dnes připomínají jen lidé starší 70 let, kteří jej zažili,“ dodal smutně.
Jeho slova potvrzuje loňský průzkum veřejného mínění od agentury CVVM. Tři čtvrtiny respondentů sice uvedlo, že je potřeba si státní svátky připomínat. Většina z nich ale vzápětí přiznala, že je sama nijak neslaví. Pikantní je, že Vánoce a vlastní narozeniny dotazovaných se ocitly přesně na opačném konci žebříčku: neslaví je pouhá tři procenta lidí.
Anketa Deníku ve východočeských firmách a na úřadech dokládá, že kdo mohl, vzal si dnes volno, aby si prodloužil víkend na chatě. Města se nevylidnila jen kvůli tomu, že někdo musel zůstat v práci.
„Lidé si opravdu na oba pondělky brali dovolenou ve větším počtu, musela ale zůstat zachována zastupitelnost. Například před týdnem měl dovolenou můj kolega, dnes ji mám já,“ řekla mluvčí Pardubického kraje Kateřina Nohavová.
Přísní byli i personalisté ve východočeských firmách. Kdyby vyhověli všem, museli by nejspíš zastavit výrobu.