Kameraman Karel Pokorný natočil snímek o novopackých loutkářích, který představil při úterním promítání v malém sále MKS. My jsme si při této příležitosti povídali s ředitelkou zařízení Romanou Martincovou, která se přičinila o znovuoživení zdejší „loutkandy".

Paní ředitelko, jak všechno začalo?
Loutkářství v Nové Pace ožilo v roce 2009, kdy po sedmileté odmlce zahájil svoji činnost místní loutkářský soubor Rolnička. Oslovila jsem svého známého, aby nám poradil, jak loutkandu obnovit, jak začít. První pohádku Perníkovou chaloupku jsme uvedli už 6. března 2010. Nyní máme nastudováno dvanáct pohádek a jedno loutkové představení pro dospělé.

Jak velký je váš tým?
Točí se nás kolem dvanácti, máme mezi sebou studentky z pedagogické školy, které se obměňují, jsou to výborná děvčata.

Vybavení vám asi zůstalo nebo jste museli řídit nové?
Základní vybavení jsme měli, doplňujeme jen nové kulisy. Nechali jsme si zhotovit pojízdnou scénu a s každým novým představením přemýšlíme, jak ji oživit. Máme šikovnou návrhářku kostýmů Ivetu Kučerovou, která loutky obléká do neskutečně krásných věcí.

Bylo těžké nalákat zpět do divadla publikum? Přeci jenom scéna se odmlčela na sedm let.
Kupodivu publikum jsme získali hned od prvopočátku. Rodiče i babičky sem vodí děti a téměř každé představení máme vyprodáno.

Jak často hrajete?
Snažíme se každý měsíc. Když nezvládneme nastudovat nový kus, opakujeme nebo pozveme loutkáře z okolí.

Které pohádky měly u dětí největší ohlas?
To asi těžko posoudím, ale líbila se Popelka, Šípková Růženka, takže spíš klasické tituly.

A co vy a loutky? Jste vodičem nebo mluvičem?
Všechno. Musím přiznat, že jsme ryze amatérský tým. Začátky nebyly jednoduché. Loutky jsme vedli jako když jdou opilci z hospody, ale je to o grifu, získání dovedností. Myslím, že se všichni lepšíme. Hrajeme naživo, takže musíme zvládat i okamžitou improvizaci.

Co další plány?
Nyní se připravujeme na Vánoce, kdy chystáme novou premiéru, pak sehrajeme Čerta a Káču i Pasáčka vepřů. Pro dospělé nastudujeme hořkou komedii Poslankyně Stáňa, kde hlavní roli sehraje Stáňa Benešová.

Domácí scénu máte v Nové Pace, hrajete i na jiných místech okresu?
Velice rádi vyjíždíme na hrad Pecku, účastníme se festivalu Jičín – město pohádky, byli jsme pozváni do Miletína, hráli jsem v Košťálově i Bohuslavicích. Jsme žádáni. Výjezdy jsou ale pro nás velice časově náročné.

Jak často zkoušíte?
Jednou týdně v pondělí, a pokud je potřeba, sejdeme se i dvakrát. Je to pro nás úžasná relaxace, odreagování od skutečného světa. ⋌