„Já jsem z Jablonce nad Nisou a přijel jsem podpořit zdejší starostku," říká Láďa Řehák. Jeho parťák Jan Hejduk se živí jako kuchař a pochází z Mladé Boleslavi. Společně chystají maďarský guláš. Kolegové od vedle jsou místní. „Máme kotlíkový guláš a neřekneme ingredience" hlásí už dopředu.

Cíl setkání
Mezi hosty hledáme starostku Helenu Červovou. Od ní se dozvídáme, že akce má za cíl především naučit lidi chodit na zdejší faru. „Žil zde páter Antonín Marek, který byl známý tím, že lidem radil a vzdělával je. Na faře dnes najdete výstavu jablíček, tykviček, v patře je otevřena Kavánova galerie. Akci dále doprovází výstava drobného zvířectva, jsou tu jarmareční stánky, děti se prezentují dílničkami a hlavním tahákem je odpolední vystoupení skupin historického šermu.

Večer se posedí při Rachotbandě z Lomnice nad Popelkou. Lidé tu určitě stráví zajímavý den," popisuje starostka Helena Červová.

Zdejší faru zakoupila obec do vlastnictví. Je ve velmi zchátralém stavu a její rekonstrukce bude stát zhruba 17 milionů korun. V přízemí by měla vzniknout knihovna s místností pro přednášky, v dalších prostorách je plánována klubovna místních neziskových organizací, dále dobová učebna.

„V prvním patře bychom rozšířili Kavánovu galerii o díla mistrů, kteří u nás tvořili," přibližuje záměr starostka.