Vsadily na humor a do útulných podkrovních prostor pozvali duchovního otce oblíbeného televizního seriálu, spisovatele a autora námětů mnoha dílů Četnických humoresek Michala Dlouhého. Policejní rada a dvojnásobný doktor je také členem Společnosti pro kriminalistiku a občanského sdružení Četnická pátrací stanice Praha.

Před četné publikum předstoupil v dobové četnické uniformě. Od začátku doslova omračoval posluchače rozsahem svých vědomostí, kdy popisoval historii četnictva od roku 1849 až po rok 1945. S přehledem a zasvěceně vyprávěl o vzniku četnických stanic, prvních motorizovaných jednotek, zařazení psovodů do služby i zrodu prvního četnického pohotovostního oddílu. Jako když sype z rukávu popisoval výstroj četníků i to, jaké předpoklady museli mít zájemci o toto povolání.

close Z libošovické besedy o Černických humoreskách. zoom_in „Četníci si nežili nic moc. Četník byl zbaven volebního práva, nemohl se svévolně ženit. Musel být bezúhonný, vyšší 170 centimetrů, svobodný nebo bezdětný vdovec. Nejdříve nastoupil na rok na zkoušku," vysvětluje Michal Dlouhý a pokračuje o tom, jak vznikal úspěšný televizní seriál Četnické humoresky i o své knižní a další filmové tvorbě. Československé četnictvo ho totiž zaujalo natolik, že pojal myšlenku rehabilitovat neprávem zapomenutý četnický sbor v očích široké veřejnosti.

S touto myšlenkou oslovil režiséra Antonína Moskalyka. Za svůj největší úspěch považuje to, že je označován jako „duchovní otec", autor námětů deseti dílů z první série a odborný poradce při i přípravě a natáčení seriálu Četnické humoresky. Do dnešního dne také vydal o četnících 13 knih.

Poutavé vyprávění doplnily písně více jak sto let staré v podání dvou členů seskupení Hudba z města Vídně. Navíc Maruška Šimůnková v dobovém kostýmu hospodyně rozdávala přítomným chleba se sádlem a škvarky. Dokonalé! A co Michal Dlouhý připravuje? Pokračování seriálu o četnících s názvem „Četnické trampoty".

Životopis:
Plk. JUDr. Michal Dlouhý, Ph.D., se narodil 4. listopadu 1962 v Kutné Hoře. V roce 1983 nastoupil do „policejních" služeb, kde dosáhl služební hodnosti vrchního policejního rady. V roce 1995 dokončil studium Právnické fakulty Univerzity Karlovy. V roce 2002 obhájil na Právnické fakultě Univerzity Karlovy rigorózní práci na téma: „Vývoj četnické pátrací služby v Československu do roku 1938". V rámci doktorského studijního programu na Policejní akademii České republiky se zabýval tématem „Kriminalistika u četnictva na území České republiky".