„Perličky a perle jsou již po staletí oblíbeným dekoračním materiálem oděvů a oděvních doplňků. S jejich užitím pro zdobení a výrobu taštiček a váčků se setkáváme od 18. století. Zpracování perliček se postupně měnilo od našívání a háčkování, přes tkaní až po samonosné konstrukce. Pro výrobu a zdobení kabelek jsou užívány perličky a perle ze skla, dřeva nebo umělých hmot různých tvarů a velikostí," říká Mgr. Kateřina Hrušková, vedoucí oddělení bižuterie a medailí Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. První váčky byly zdobené motivy květů a stahované hedvábnou stuhou a začaly se objevovat v 18. a 19. století. Avšak jak se začaly zrychlovat změny módních trendů a života lidí obecně, měnily se i kabelky. A právě tento vývoj zachycuje první z výstav jičínského muzea v tomto roce.

Představeny budou kabelky vyrobené z broušených a sekaných skleněných perliček a perlí, ale například také z těch plastových či dřevěných.
„Bižuterie a kabelky z dřevěných perlí se staly módní záležitostí kolem roku 1928. Tento trend je spojován s oblibou dřevěných náhrdelníků a doplňků u slavné tanečnice Josephine Baker. Dřevěným perlím v bílé nebo sytých emailových barvách se dokonce říkalo bakerky," říká K. Hrušková.

Dřevěné perle se vyráběly především na Jablonecku, Tanvaldsku a Semilsku, avšak po 2. světové válce tato móda upadla a výroba v roce 1946 skončila. Určitým návratem byly kabelky vyráběné z plastových a sintrových perlí v 60. letech 20. století.

Součástí výstavy je také dnešní tvorba perličkových kabelek zastoupená firmou Atlas Bijoux Zásada, která vyrábí celoháčkované kabelky a textilní kabelky s perličkovými aplikacemi. Vedle domácího trhu dodává své výrobky i do Německa, Itálie a Japonska. V Zásadě firma působí od r. 1999. Kromě kabelek budou vystaveny doplňky vyrobené z perliček a perlí, například límce, opasky, pouzdra na brýle či mobil.

Po dobu výstavy proběhne prodej kabelek a bižuterie firmy Atlas Bijoux Zásada. Výstava Perličkové kabelky bude otevřena od 17. ledna do 8. března. Pozor na změnu otevírací doby, a to na od 10 do 16 hodin mimo pondělí, která platí pro všechny prostory Regionálního muzea a galerie.   Martina Pajerová