Když se zimě nedaří, je třeba nabídnout návštěvníkům přidanou hodnotu. To si uvědomili v největším krkonošském středisku. A o víkendu uspořádali Zimní festival.

Už v pátek se dva umělečtí sochaři Jan Švadlenka z Mukařova a Matěj Bednařík ze Slušovic pod hlavičkou společnosti Ice Art – Ledové sochy pustili do ledosochání. Pod jejich rukama z ledu vznikaly sochy Krakonoš, lyžař běžkař, mlynář, ale také třeba logo Špindlerova Mlýna a několik, pro lokalitu typických zvířat. Ledové kry společnost přivezla autem v mrazáku. „Vyrábíme je z čisté, třikrát filtrované pitné vody, aby byly po zamrazení křišťálově průhledné," informoval zástupce dodavatele ledu pro pořadatelskou společnost.

Sochaře práce bavila. „Jezdím na takové akce rád. Nejradši mám dřevo, kámen, ale byl jsem například i v Holandsku, nebo na Rujáně, kde jsme tvořili z písku," svěřil se sochař Jan Švadlenka, tvůrce Krakonoše a mlynáře.
Jeho kolega Matěj Bednařík bere led jako zpestření a zábavu. „Běžně se zabývám hlavně klasickou sochařinou s kamenem, a to hlavně výtvory regionálního významu. Například v Zubří jsem u příležitosti založení města tvořil velký reliéf. Tady z ledu vytvářím na zakázku běžkaře, jelena, veverku a medvěda," řekl sochař ze Slušovic.

Diváci, mezi nimiž byli například Markéta a Tomáš z Prahy, si sledováním práce sochařů zpestřili konec týdenního pobytu. „Trochu jsme si zalyžovali na Hromovce, byli jsme i v Herlíkovicích na Bubákově. Ale zimní sezona je tragická. Ledosochání jsme nikdy neviděli, je to zajímavé. Tak máme aspoň zážitek," podotkli v pátek. „Město navázalo na letní aktivity, kterými chce zpestřit hlavní sezony," řekla Eva Filipová z odboru cestovního ruchu, kultury a sportu.

Výsledky práce dvou uměleckých sochařů, kteří tvořili na špindlerovském náměstí ledové sochy (na snímku Jany Mudrové dole se pilou v ledu ohání Jiří Bednařík ze Slušovic), o víkendu sledovala řada krkonošských návštěvníků. Mnohé výtvory je pak inspirovaly k vyfotografování například s ledovým lyžařem – běžkařem (snímek Jiřího Nováka nahoře). Program špindlerovského zimního festivalu v sobotu zpestřily kapely Eternal Voices, Klapeto, místní soubor Špindleráček, lyžníci, kteří diváky pobavili svou produkcí, nebo Ohnivá show skupiny Firelovers.