První větší akce se pro vás chystá již toto úterý v Masarykově divadle v Jičíně, kam dorazí oblíbený hudební skladatel, zpěvák s nezaměnitelným hlasem, textař a trojnásobný Zlatý slavík Dalibor Janda. Doprovázet ho bude také jeho dcera Jiřina Anna. Již několik dní poté vystoupí na místním zimním stadionu legendární Olympic, v trojkoncertě se skupinami Brutus a Keks. Následující týden se můžete těšit na rytířské hry, hostiny, bankety, na všelijaké muzikanty, kejklíře, tanečníky a potulné herce. Toto vše bude součástí Valdštejnských slavností, které se po tři květnové dny konají každý sudý rok v Jičíně. Nadupaný květen uzavře třetí ročník Rockového Hangáru. Tato jednodenní je hudebně – technickým festivalem pro všechny generace. O hudbu se postarají kapely převážně z Jičínska a blízkého okolí. Na letošním ročníku vystoupí kapely Shame Band, Širkokko, Agregát, Furie, Smradlavý hračky a již tradičně celou akci zakončí vystoupení skupiny Golf.

Jako každý rok se v den letního slunovratu naplní centrum Jičína muzikanty. Na ulicích, památkách, kavárnách či předzahrádkách bude konat tradiční Svátek hudby. Cílem tohoto oficiálně uznávaného dne hudby je oživit místa, kde se ve městě hraje živá hudba, anebo by se hrát měla, a umožnit hudebníkům všech žánrů, věku, profesionálního statusu či hudebního vzdělání zahrát si na veřejnosti.

Na přelomu šestého a sedmého měsíce se uskuteční již 68. ročník Šrámkovy Sobotky. V jeho průběhu se chystá tradičně na sedm desítek pořadů zahrnujících přednášky, autorská a scénická čtení, divadelní představení, poslechové pořady, projekce či formáty vytvořené specificky přímo pro festival.

Hořický festival The Legends Rockfest přilákal do kempu Pod Věží přes čtyři tisíce účastníků.Zdroj: Deník / Radka TobolkováA máme tu přímo červenec. K němu patří neodmyslitelně jedinečná příležitost a konfrontace hudby dvou generací, tedy hořický The Legends Rock Fest. Jeho součástí bude opět „kuličková soutěž“ o divácky nejúspěšnější kapelu, rovněž nebudou chybět autogramiády a bohatý doprovodný program, s řadou soutěží o hodnotné ceny. Na fesťáku letos vystoupí například Visací zámek, Trautenberk, Horkýže slíže, Doga a další. Velká hudební paráda se chystá v půlce letních prázdnin na Pecce. V rámci dvoudenního festivalu Country Pecka dorazí do místního vyhlášeného kempu opravdu hvězdné obsazení: Věra Martinová, Michal Horák, Kamelot, Rangers nebo Jakub Smolík. Organizátoři považují desátý ročník opravdu za „nejnašlapanější“. Peckovský festival ale již několik let není pouze o country. Do programu se každým rokem zapojují i další interpreti (folk, rock, pop), tím se akce stává přístupná opravdu všem.

Hitem i letošního srpna bude 9. ročník Jičínského Food Festivalu, během kterého se návštěvníci budou moci těšit na všemožné gastronomické zážitky. Připraveno bude přes 70 stánků s pokrmy a nápoji, ochutnat bude možné kuchyně z celého světa. Vedle zástupců restaurací očekávejte oblíbený „street food“, který zaplní zámecký park lákavými vůněmi různých lahůdek. Chybět nebudou také regionální výrobci, minipivovary a vinaři. Jistotou bude i celodenní doprovodný program, od hudebních koncertů, až po hry a soutěže.

Zdroj: Deník/Kateřina Chládková

Prázdninový čas znovu uzavře další ročník alternativního festivalu v prostředí barokního letohrádku Lodžie Worldfest. A o tradiční kouzelnou tečku za „létem 24“ se i letos postará dětský festival Jičín – město pohádky. Nad pětidenním programem se bude vznášet vědecký duch v podobě dědy Vševědy. Ten sice nemá magickou hůlku a jiné čáry máry, zato se orientuje ve všemožných pokusech a experimentech. A že bude o zábavu postaráno! Pašák děda Vševěda provede všechny děti, dospělé, přátelé i kmety svými pohádkovými dílnami a workshopy, které budou zábavnou formou propojené s fyzikou, chemií, zdravovědou, kosmologií či přírodovědou. Mimo jiné se návštěvníci mohou těšit na rozmanité trhy, pohádkový průvod s pohádkovými postavičkami, přijede kavárna POTMĚ, na festival zavítá i Sluníčko a Mateřídouška a nebude chybět ani Čtyřlístková parta. Festival je především svátkem pohádky, ale určitě by neměl být jenom prostým rozptýlením. Měl by klást důraz i na lidskou tvorbu, udržení tradic a rozvoj dětských dovedností. A tak je možné, že vše, co děti chtěly vědět o vědě, ale bály se ve škole zeptat, se dozví právě 11. až 15. září 2024.

Letošním garantem je Jiří Pavlica, frontman skupiny Hradišťan.HradišťanZdroj: Marek Malůšek

Nač se ještě můžete těšit v následujících měsících tohoto roku? V říjnu zavítají do Masaryková divadla v Jičíně stálice české hudební scény Hradišťan a Javory beat, tedy Jiří Pavlica a Hana a Petr Ulrychovi. V roce 2024 budou tyto koncerty svým způsobem jubilejní – Petr se dožívá 80 let, Hanka 75 let a společně pak oslaví 60 společných let na scéně. Listopad zase bude patřit muzikálu a jičínskému vystoupení Dana Hůlky a Kamily Nývltové, které bude doprovázet živý hudební doprovod spolu s tanečníky. No a v prosinci si pro vás připravil okouzlující kolekci jazzových a swingových kusů v koncertní show O lásce a jiných swingových běsech Ondřej Havelka se svými Melody Makers.

Vybrané kulturní akce na Jičínsku pro rok 2024:

7. května – koncert Dalibora Jandy, od 19:00, Jičín

10. května – trojkoncert: Olympic, Brutus, Keks, od 17:00, Jičín

17.-19. května - Valdštejnské slavnosti, Jičín

25. května - Rockový hangár, od 10:30, Jičín

6.-8. června – Culture Reggae Vibez, lom U sv. Josefa, Hořice

15. června – Rockové léto, pivovar Nová Paka

21. června – Svátek hudby, od 15:00, Jičín

29. června až 6. července – Šrámkova Sobotka

18.-20. července - The Legends Rock Fest, areál Zahrada Hořice

26.-27. července - Country Pecka

10. srpna – Jičínský Food Festival

6.-8. září - Lodžie Worldfest, Jičín

11.-15. září – Jičín – město pohádky

7. října – koncert Hradišťan a Javory beat, Masarykovo divadlo Jičín, od 19:00

19. listopadu – koncert Dana Hůlky a Kamily Nývltové, Masarykovo divadlo Jičín, od 19:00

3. prosince – koncert Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers, Masarykovo divadlo Jičín, od 19:00