Několik exponátů představuje typ váčku stahovaného ozdobnou šňůrkou, datovaných do 1. i 2. poloviny 19. století. Tyto působivé výtvory šikovných ženských rukou zaujmou na první pohled. Dámy si je často vytvářely samy, protože ruční práce zůstaly dlouho do 20. století samozřejmým zaměstnáním žen a vzory spolu s radami k výrobě vycházely v ženských časopisech.
Co do zpracování vynikají především dvě kabelky z počátku 20. století. Z doby po roce 1900 pochází drobná perličková kabelka tvaru obdélného váčku stahovaného ozdobnou šňůrkou, velikosti 10 x 12 cm, kterou si k plesové róbě brávala některá z hořických dam. Vyrobená je z růžového batistu a pokrytá sítí stříbřitých perliček spojovaných drobnými, perletí zářícími ulitami mořských plžů. Dolní rohy jsou doplněny třásněmi.
Ze stejné doby, tedy prvních 14 let 20. století, pochází o něco větší perličková kabelka (12 x 20 cm) se stříbřitým kovovým rámem, zavěšená na krátkém řetízku. Je vytvořená z fialového plátna pošitého sítí růžových a pestrobarevných perliček, na dolním okraji pak zakončena perličkovými třásněmi. Hlavním motivem dominujícím výzdobě je kosočtverec ze střídavě propletených zdvojených nití růžových a pestrých perliček, na něj jsou napojeny jednotlivé nitky perliček růžových. Pod rámem jsou uchyceny svislé nitky s navlečenými pestrými perličkami vytvářející vodorovný barevný pás, stejně jako pestré třásně na dolním okraji. Obě kabelky si i po sto letech zachovaly třpytivý lesk.
Perličky a perle jsou oblíbeným výzdobným materiálem oděvů i oděvních doplňků již po staletí. Pro výzdobu taštiček a váčků byly využívány od 18. století tradiční broušené i kulacené skleněné perličky, od 20. století pak perle dřevěné nebo z umělé hmoty. Od konce 19. století se objevují také perličkové kabelky, jaké známe dodnes.
Kabelka: nedílný oděvní doplněk
Dnes nepostradatelná kabelka není příliš starou oděvní součástí. Vlastně je jakýmsi protějškem pánských kapes pro ukládání drobných předmětů, a ty se objevují až v 18. století. Jako funkční a praktická součást nezbytných ženských doplňků se objevuje až na konci 19. století.
Do té doby nepatřila k běžné ženské výbavě, i když se už v té době rozlišovalo mezi cestovními brašnami a drobnými taštičkami na ruční práce, které se používaly od doby rokoka. Postupně se však kabelka vyvinula v nepostradatelný módní doplněk. Dnes se setkáme s nejrůznějšími typy, velikostmi a bohatou škálou materiálů podle módních trendů podle účelu použití.
Předchůdci kabelek bývaly od středověku používané váčky, měšce a taštičky na mince a drobné předměty, které bývaly připevněné k opaskům. Zlatým věkem bylo především 14. a 15. století a také renesance. S příchodem širokých sukní se objevují skryté kapsáře a kapsy, takže měšce a taštičky nebyly třeba.
Teprve v rokoku začaly ženy nosit drobné textilní váčky a taštičky na rukavice a kosmetické drobnosti, nejčastěji ze sametu nebo krajky. Označovaly se jako pompadour (pompadúrky), podle proslulé milenky Ludvíka XV., markýzy de Pompadour. Konec 18. století přinesl do módy vyšívanou, háčkovanou či pletenou taštičku, označovanou nejprve podle techniky reticules (síťovaná), později ridicules (směšná). Dámy ji nosívaly zavěšenou na předloktí na dlouhé hedvábné šňůrce, jako doplněk úzkých přiléhavých šatů. K účelnosti měly tyto taštičky ještě daleko, protože ženy při sobě nenosily nic důležitého, kromě vějíře, rukavic, ozdobného kapesníčku a kosmetických drobností. V období biedermeieru (od 1815 do 1848) se prosazují ozdobné sáčky na ruční práce, kam dámy ukládaly také další drobnosti a mince. Již v této době jsou sáčky zdobené korálkovými výšivkami. Také móda nadýchaných krinolín 2. poloviny 19. století kabelkám příliš nepřála.
Klasické dámské kabelky, měkké i vyztužené, s kovovým rámem a uzávěrem, které na dlouhou dobu určily formu a módu, se objevují až na přelomu 19. a 20. století, a staly se dodnes nedílnou součástí oblečení.
Krásu perličkových kabelek 19. a 20. století, nejen ze sbírek Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, můžete od 17. ledna 2015 obdivovat ve výstavní chodbě jičínského muzea. Hana Macháčková
annonce
VRCHNÍ ČÍŠNÍK / SERVÍRKA, 25 000 Kč
Řidič / řidička sk.C+E na pravidelné vnitro a příhraniční přepravy Plzeň - Norimberk, 54 000 Kč
PROCESNÍ INŽENÝR / INŽENÝRKA - OPTOELEKTRONIKA DIE WIRE BONDING, 60 000 Kč
ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK / PRACOVNICE, 10 500 Kč
POMOCNÝ KUCHAŘ / KUCHAŘKA, 23 400 Kč
UČITEL / UČITELKA - SPECIÁLNÍ PEDAGOG / PEDAGOŽKA, 32 120 Kč
ŘIDIČ / ŘIDIČKA SK. B, 33 000 Kč
TECHNIK / TECHNIČKA VÝROBY, 25 000 Kč
Podat inzerát
cars
Ford Focus servisní knížka, koupeno v D
Ford Mustang první majitel, servisní knížka, nehavarované
Ford Fiesta servisní knížka, koupeno v CZ
Ford Focus koupeno v D, nehavarované
Ford Fiesta koupeno v CZ
Ford Focus první majitel, servisní knížka, koupeno v CZ, v záruce
Ford Grand C-Max první majitel, servisní knížka, koupeno v CZ
Ford Galaxy koupeno v D
Prodat auto