Kulturní zařízení města Jičína ruší veškerý program v Masarykově divadle, koncert Kamila Střihavky se přesouvá a veřejnost bude o náhradním termínu informována. Jinak lidé mohu na akce vrátit vstupenky v jičínském infocentru, budou jim proplaceny.

Biograf Český ráj dočasně snižuje kapacitu ze 154 diváků na osmdesát, doposud vyprodaná představení ruší s náhradou vstupného. Aktuální informace na kzmj.cz

Ministr školství Robert Plaga
Žáci a studenti kvůli koronaviru zůstávají doma, ministr školství o tom nevěděl

Za sedmnáct dnů měli turisté v Jičíně otevřít sezónu 54. ročníkem oblíbeného Pochodu za Rumcajsem. „Je nám líto, ale letošní ročník v souvislosti s výskytem koronaviru rušíme,“ uvedla za pořadatele, Klub českých turistů v Jičíně, Dana Doškářová. Přiznává, že je to malér, ale jde nám o zdraví, a to je na prvním místě.

Organizátoři už mají připravené propozice i plakáty, všechno musí stornovat. Dana Doškářová ještě upozorňuje, že je možné pochod přesunout na podzim, o tom však budou turisté ještě jednat.

Chystají se další opatření 

V pondělí 9. března se mimořádně sešla Bezpečnostní rada Královéhradeckého kraje, kterou svolal hejtman Jiří Štěpán kvůli šíření koronaviru v České republice. Během jednání se členové vzájemně informovali o současném stavu a připravenosti opatření proti šíření této nákazy. V celém Královéhradeckém kraji platí zákaz návštěv na lůžkových odděleních všech nemocnic.

Italský premiér Giuseppe Conte
Boj proti nákaze koronavirem: Celá Itálie se uzavře do karantény

Od úterý je také vydáno nařízení ministerstva zdravotnictví o omezení návštěv v sociálních zařízeních, která poskytují lůžkovou péči, například domovy pro seniory. „Situaci v kraji neustále monitorujeme a jsme připraveni reagovat,“ uvedl hejtman Jiří Štěpán.

Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje spolu s Fakultní nemocnicí Hradec Králové provozuje výjezdový tým, který odebírá vzorky potenciálně nakažených v terénu.

„Za předpokladu, že by se výskyt koronaviru v kraji rozšířil, nebude jeden výjezdový tým takový objem zvládat. V rámci bezpečnostní rady jsme proto také řešili možnost rozšíření výjezdového týmu za přispění soukromých zdravotnických dopravních služeb a zdravotních sester krajských nemocnic,“ doplnil hejtman Štěpán.

Ruší se i výuka na školách

V souvislosti s vývojem epidemiologické situace ve výskytu onemocnění COVID-19 je dnes od 18 hodin až do odvolání přerušen v Jičíně provoz základních škol zřizovaných městem včetně jídelen, školních družin a tělocvičen, dále základní umělecké školy a K-Klubu.

Výuka je přerušena rovněž na středních školách, vyšších odborných školách a v Základní škole v Soudné, které jsou zřizovány krajem. Mateřské školy zůstanou v provozu.

Koronavirus v České republiceZdroj: Deník