Bluegrassová dílna letos přilákala opět do Podkrkonoší více než 100 muzikantů z celé republiky i ze zahraničí. „Novinkou je výuka hry na prstýnkovou kytaru, kterou vyučuje Jan Stehlík. Foukací harmoniku zase Charlie Slavík. Oba jsou ve skupině St. Johny & The Sinners," přiblížil akci za pořadatele Jindřich Hylmar. Po mnoha letech vyjednávání se podařilo získat jako lektora na dílnu jednoho z nejlepších banjistů v České republice Luboše Malinu ze skupiny Druhá Tráva Roberta Křesťana.Cwrkot pokřtil CD

„Čtvrteční monster koncert lektorů v Kulturním domě jsme přenášeli on-line přes internet. Režisérovi programu Jiřímu Středovi pak volali diváci až z Irska, že se tam sešlo dvanáct lidí u jedné plazmové televize a že prožili nádherný večer," upozornil na zajímavost Jindřich Hylmar. Skupina BG Cwrkot, jejíž členové Pavel Brandejs kontrabas a Petr Brandejs banjo také na bluegrassové dílně vyučují, pokřtila při té příležitosti šesté CD.

„Workshop má pro účastníky muzikanty samozřejmě smysl. Většinou jsou to samouci. I pro mě je zajímavé sledovat, že třeba to, co je pro mě logické, pro ně vůbec není, a jak si mnohé věci komplikují. Vzpomínám na své začátky. Také jsem se učil sám a tehdy tady nebyl nikdo, kdo by mi pomohl a ukázal, jak se co hraje. Vím tedy, jaká úskalí mohou nastat a předat jim zkušenosti," konstatoval Luboš Malina a dodal, že bluegrass se celkově posunul kvalitativně dopředu. „Poznal jsem tu šikovné muzikanty," řekl profesionál.

Druhá Tráva v brzké době představí nové album. „Jde o koncert, který jsme v létě natáčeli živě v Telči. V limitované edici vyjde i s diskem, vydaným loni k 20. výročí kapely. Spolupracoval s námi na něm gigant na foukací harmoniku Charlie Mc Coy nebo legendární Peter Rowan z USA," přiblížil Luboš Malina.

Kvalita nezklamala

„Jako každý rok je to tady standardně kvalitní, organizace dokonalá, skvělí lektoři," shodli se například účastníci workshopu, které vedl kytarista Marek Macák. Na závěr si všichni „žáci" užili neopakovatelnou atmosféru monster koncertu.

Koncert z blugrassové dílny poslouchali lidé živě i v Irsku