O tom, že se Cyklus klasické hudby v Jičíně vyznačuje svou originální a pestrou dramaturgií, se mohli mnozí posluchači již mnohokrát přesvědčit. Jeho loňský ročník přinesl navíc osvěžení v podobě originálních názvů jednotlivých akcí i míst jejich konání. V tomto duchu pokračuje i ročník letošní, který je v pořadí již šestý.

Zahájen byl koncertem „Na lidovou nótu", který se v historii cyklu poprvé konal ve velkém sále Masarykova divadla a jeho program obohatilo i vystoupení cimbálové muziky. Druhou akcí je letos koncert nesoucí název V utajení. Posluchači se nemusí obávat, že se pořadatelé chystají hrát na schovávanou, naopak – své místo bude mít tentokrát ve známém a osvědčeném reprezentativním prostoru Porotního sálu jičínského zámku. Název napovídá zaměření programu.

Stává se někdy, že se jistá melodie proslaví, ale její autor zůstane všeobecně neznámý. Nebo naopak skladba věhlasného skladatele se vždy nemusí dostat do povědomí posluchačů. Mnohdy je to škoda. Koncert V utajení takové hudební případy poodhalí a přinese tak i nejedno překvapení. Pořadatelé cyklu manželé Koláčných pozvali ke spoluúčinkování opět vzácné hosty, kterými budou tentokrát klavíristka Monika Chmelařová, violista Karel Plocek a violoncellista Jan Škrdlík. Na programu jsou díla autorů známých (J. Offenbach, L. Boccherini, či J. Fučík), ale i těch, jejichž jména či díla jistě stojí za to poznat (Z. Kodály, J. Pachelbel, F. X. Richter).

Koncert s názvem V utajení poodhalí mnohá „tajemství" ve středu 29. dubna od 19 hodin v Porotním sále jičínského zámku. Akce se koná ve spolupráci s KZMJ a za podpory města Jičín. ⋌(ok)

DARÁČEK SLAVÍ

Nová Paka – Folklórní soubor Daráček vás zve ve středu 29. dubna do velkého sálu MKS. Od 18 hodin zde začínají oslavy 10. výročí souboru. Vystoupí také hosté z Lomnice nad Popelkou a Jilemnice.

VERNISÁŽE

Jičín – Regionální muzeum a galerie vás zve na výstavu Miloš Šejn: EREMITA: Archivy a kabinety II". Bude otevřena od středy 29. dubna.
Vernisáž výstavy proběhne v úterý 28. dubna od 16:30 hod. v zámecké galerii. Úvodní slovo pronese Jan K. Čeliš a hudbou doprovodí Miroslav Filsak. Výstava potrvá do 31. května.

Hořice – Městské muzeum a Sdružení sochařů Čech, Moravy a Slezska uvádí Soutěž tří portrétů: Václav Havel, Antonín Holý, Jan kaplický. Štorchova síň městského muzea v Hořicích. Slavnostní vernisáž se koná ve čtvrtek 30. dubna od 17 hodin.

Sobotka – Jste srdečně zváni na vernisáž při příležitosti uvedení výstavy národních krojů na Šolcově statku. Vernisáž proběhne v pátek 1.května od 14.00 hodin. Promluví Karol Bílek, dále vystoupí Verunka Vildmanová a manželé Koláční v hudebním a pěveckém doprovodu. Výstavu pro vás připravili sobotečtí Baráčníci ve spolupráci s hospodářem na Šolcově statku – Janem Samšiňákem a potrvá až do 29. května. Zpřístupněna bude denně, vždy od 9.00 do 11.00 a od 13.00 do 17.00 hodin.

Nová Paka – Městské muzeum vás zve na výstavu Řemesla na Novopacku.
Expozice bude otevřena ve výstavních prostorách Suchardova domu od pátku 1. května.
Otevřeno denně mimo pondělí 8.30 – 12.00 a 13.00 – 16.30 h.