Doma způsobil stav občasných závratí paní Ivetě nepříliš vážné, avšak nepříjemné potíže při sebeobsluze. Kvůli možné ztrátě rovnováhy se začala umývat u umývadla, přesto, že to pro ni bylo nepohodlné. Cítila se tak bezpečněji než při používání sprchy. Tento způsob osobní hygieny však nebylo možné provozovat dlouhodobě, a proto začali manželé hledat možnost úpravy stávajícího sprchového koutu, která by paní Ivetě umožnila jeho bezpečné používání a zároveň by nebyla příliš finančně nákladná.

Velkou výhodou se ukázala být skutečnost, že koupelnové jádro v bytě Ivety a Josefa je zděné a je vybavené sprchovým koutem. Na rozdíl od sprchového boxu totiž umožňuje sprchový kout zakotvení různých kompenzačních pomůcek přímo do zdi.

Ze dvou základních možností úpravy sprchového koutu, konkrétně: sklopné sedačky určené k instalaci na zeď a přenosné sedačky, se Josef s Ivetou rozhodli pro první řešení.

Hlavní výhodou druhé varianty v podobě přenosné sedačky je možnost nastavení její výšky pomocí teleskopických nohou. Tuto vlastnost by však Iveta s Josefem s největší pravděpodobností nevyužili, neboť jsou oba stejného vzrůstu. Proto se rozhodli pro instalaci sklopné sedačky, kterou je možné sklopit naplocho ke stěně, takže nezabírá prostor ostatním osobám, které ji nechtějí využívat, a vyžaduje méně manipulace nežli volně stojící sedačka. Běžná sklopná sedačka je vybavena postranními madly a sklápěcí pojistkou. Některá provedení jsou doplněna o podpěrné nožičky, které zvyšují nosnost sedačky a umožňují nastavit její výšku od země v rozmezí několika centimetrů.

Poukaz
Na pořízení sedačky získala paní Iveta poukaz od praktického lékaře, takže její pořizovací cenu plně uhradila zdravotní pojišťovna. Rodina sedačku umístila na stěnu přímo ve sprchovém koutu, dostatečně daleko od rohu, tak, aby sprchovací hlavice byla umístěna na vedlejší stěně. Pro zvýšení Ivetiny bezpečnosti nainstalovala do sprchového koutu svislé i vodorovné madlo a dále také madlo u vstupu do sprchového koutu.

Sedačka umožňuje Ivetě sprchovat se vsedě a tak šetří energii a cítí se bezpečně. Madla jí pomáhají při usedání a zvedání se ze sedačky a při nastupování a vystupování ze sprchového koutu. Když není sedačka potřeba, je sklopena ke stěně a uvolní tak místo pro Josefa, který se zatím rozhodl sprchovat se i nadále ve stoje. I on však ocenil umístěná madla, která začal používat.   Život bez bariér,o.s. Nová Paka