Vloni vystoupili v rámci akce na záchranu kláštera v Nové Pace, teď na závěr jičínského pohádkového festivalu přivezli svou show na hlavní pódium. „Soubor byl založen v roce 1998 (letos slavíme 10 let) Šimonem Ornestem jako zájmová aktivita studentů ze škol pražského Jedličkova ústavu, o které je v současné době na české hudební scéně velký zájem,“ uvedla Barbora Tůmová, která se stará o publicitu a marketing. Aktivity kapely The Tap Tap zaštiťuje občanské sdružení Tap, které je zaměřeno na rozvoj aktivit lidí se zdravotním postižením.

Sdružení založilo vzdělávací centrum STUDEO, v jehož rámci docházejí lektoři za studenty na pravidelné individuální hodiny. Tento systém umožňuje účastníkům kurzů rozvíjet se v činnostech, které je opravdu zajímají, ale často jsou pro ně nedostupné. V současnosti se tímto způsobem vzdělává 19 studentů v oborech jako je hra na hudební nástroje, práce s počítačem, účetnictví, cizí jazyky či public relations.

„Podmínkou účinkování v souboru je trvalá motivace učit se v rámci svých možností. Tvoří ho jedenáct členů z řad studentů se ZP, kapelník, zvukař, čtyři profesionální hudebníci (piano, tuba, příčná flétna, saxofon) a známá osobnost. Vystupují s námi Robert Nebřenský, Tomáš Průša (oba z kapely Vltava), Helena Vondráčková, David Koller, Vladimír Mišík, Eva Holubová, Tomáš Töpfer, Petr Čtvrtníček, Ondřej Hejma, Dan Bárta, Jaroslav Svoboda (Trabant), duo Two Voices, což jsou Edita Adlerová a Jana Rychterová,“ uvedl Ornest.

Ten také převzal v Jičíně šek na padesát tisíc korun. Děti i dospělí je „vyšlapali“ jednou minutou na speciálním rotopedu Nadace ČEZ. Peníze by rád použil na provozní náklady spojené s realizací projektu STUDEO a činností kapely The Tap Tap. „V oblasti zájmových aktivit zatím neexistuje systém rovnocenného vzdělávání pro lidi se zdravotním postižením. Projekt vzdělávacího centra STUDEO je v tomto ohledu jedním z prvních kroků správným směrem. Naši členové se v jeho kurzech učí hrát a zpívat, takže výsledky můžete posoudit sami, “ řekl před vystoupením kapelník Šimon Ornest. Profesionální výkon například ve známé Ellingtonově skladbě Caravan vyvolal u diváků vlnu nadšení. Kdo slyšel soubor minulý rok v Nové Pace, může potvrdit, že se jeho kvality posunuly k záviděníhodně profesionálnímu výkonu.

„Už dlouho jsem neslyšel takovou kapelu, navíc evidentně se bavících muzikantů, což bylo na výkonu bezesporu znát,“ uvedl hudebník jednoho z profesionálních souborů, které na festivalu JMP vystupovaly. Ansámbl „vystřihl“ taneční písničku, perfektně zahrál polku a exceloval v orchestrálkách. Otevřené dveře mezi jeho členy mají i Jičíňáci, pokud by se mohli zúčastňovat pravidelných zkoušek v Praze. „Pocit uspokojení z úspěchu na vystoupeních převažuje nad vysílením z někdy až celodenních cest např. do Havířova či Rožnova pod Radhoštěm,“ dodal Ornest.