HRADECKO

Výstava ve výstavě

Kdy: čtvrtek 7. až neděle 17. března
Kde: Muzeum východních Čech, Hradec Králové
Proč přijít: Součástí výstavy Jan Žižka – husité ve východních Čechách se na krátký čas stane výstava souboru dvaceti čtyř lžic z jasanového dřeva s rukojeťmi zdobenými stříbrným plechem a emaily. Jedinečný nález pochází z Hradce Králové a bývá datován do konce 15. století.

Výstava Jiřího Rathouského

Kdy: od čtvrtka 7. března
Kde: Bio Central, Hradec Králové
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Ve foyer Bio Central se otevřela výstava Jiřího Rathouského (1924-2003). Rathouský byl přední československý grafický designér a typograf, který se od padesátých let zabýval propagační a knižní grafikou. „Výstava Jiřího Rathouského ve foyer se od předchozích výstav liší především tím, že představuje jeho dílo komplexněji. Mimo filmových plakátů, na které jsou diváci kina už zvyklí, tu uvidí také plakáty divadelní, ale také ukázku vizuální identity města a knižní obálky, do kterých se propsala typografická tvorba Rathouského,“ říká produkční výstav Ilona Mach, která dodává, že návštěvníky samozřejmě čeká také ukázka nejznámějšího Rathouského díla ve veřejném prostoru – navigačního systému pražského metra.

Vernisáž ilustrací Přemysla Černého

Kdy: pátek 8. března od 18 hodin
Kde: Ahoj tattoo studio, Klicperova, Hradec Králové
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Od 8. března až do konce měsíce bude v Ahoj tattoo studio k vidění výstava ilustrací a grafik Přemysla Černého. Výstavu zahájí vernisáž, kromě umění se můžete těšit na mini bar. Přemysl Černý v současné době tvoří pod názvem Studio bunkr. Ahoj tattoo je tetovací studio v historickém centru Hradce Králové, kde je prostor i pro výstavy a hudební akce.

Čokofest 2024

Kdy: pátek 8. až neděle 10. března
Kde: Obchodní centrum Futurum, Hradec Králové
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Čokoládový festival v Hradci Králové podle organizátorů ocení milovníci čokolády a cukrovinek, kteří mají chuť se pobavit, skvěle si pochutnat a případně se i přiučit vaření s čokoládou.
Pátek 14.00 - 18.00
Sobota 10.00 - 18.00
Neděle 10.00 - 17.00

Dětský karneval

Kdy: sobota 9. března od 15 hodin
Kde: sokolovna ve Svobodných Dvorech
Proč přijít: Je načase pustit se do výroby kostýmů nebo oprášit masky z minulého roku, karneval opět míří do Svobodných Dvorů v Hradci Králové. S sebou si mají děti kromě masky vzít také přezůvky. Na akci vás srdečně zvou TJ Slavoj Svobodné Dvory a Komise místní samosprávy Svobodné Dvory.

4. Kuklenský ples

Kdy: sobota 9. března od 19 hodin
Kde: Sportovní hala ZŠ Kukleny
Za kolik: 350 korun
Proč přijít: K tanci a poslechu zahraje skupina Lucky Band. Dále návštěvníky čeká předtančení, bohatá tombola, výuka salsy, velký bar a teplý bufet. Akci od 15 hodin předchází dětský karneval v týž prostorách.

JIČÍNSKO

Velikonoční workshop – kraslice a voskový reliéf

Kdy: 9. března od 10.00 do 14.00 hodin
Kde: Fara, Robousy
Proč přijít: Tradiční řemesla na faře v Robousích pokračují velikonočním workshopem, na kterém se budete věnovat jednomu z nejstarších způsobů zdobení velikonočních kraslic ve střední Evropě – voskové reliéfní výzdobě. Jedním z nejstarších způsobů zdobení velikonočních kraslic ve střední Evropě je vosková reliéfní výzdoba. Dodnes patří malování voskem k oblíbeným a jednoduchým technikám, přesto se v nich skrývají i drobné záludnosti.

Workshop se koná v sobotu 9. března od 10 do 14 hodin. Z důvodu omezené kapacity (maximálně 15 účastníků). Nutná rezervace emailem na machackova@muzeumhry.cz, nebo telefonicky na +420 736 603 832.

Sokolské Šibřinky

Kdy: sobota 9. března od 19.00 hodin
Kde: Masarykovo divadlo, Jičín
Za kolik: Zvýhodněné vstupné pro masky – 100 korun (vstupenky k zakoupení pouze na místě)
Proč přijít: T. J. Sokol Jičín srdečně zve na tradiční Sokolské Šibřinky. Těšit se můžete mimo jiné na bohatou tombolu, k tanci zahraje kapela K Band. Divadlo včetně baru je otevřeno vždy hodinu před začátkem představení či koncertu, na divadelní představení a koncerty na sezení je přísný zákaz vnášení občerstvení do sálu.

NÁCHODSKO

Velikonoční prodejní výstava

Kdy: sobota 9. března od 9.00 do 15.00 hodin
Kde: Velké Poříčí
Proč přijít: V sálu Obecního domu se koná tradiční velikonoční prodejní výstava pořádaná pod záštitou MS ČČK, městyse Velké Poříčí a vystavovatelů. Těšit se můžete na originální velikonoční dekorace a pro děti bude připravená tvořivá dílnička.

Reprezentační ples

Kdy: 9. března ve 20.00 hodin
Kde: Městské divadlo Dr. J. Čížka, Náchod
Za kolik: velký sál 300 korun, malý sál 200 korun, stání 100 korun
Proč přijít: Město Náchod, Pivovar PRIMÁTOR a. s. a Beránek Náchod a. s. zvou na Reprezentační ples, který se uskuteční v sobotu v Městském divadle Dr. J. Čížka od 20 hodin. Večerem ve stylu první republiky vás provede Petr Kroutil za doprovodu profesionálního swingového big bandu Original Vintage Orchestra.

RYCHNOVSKO

Šermířský ples

Kdy: v sobotu 9. března od 19.00
Kde: ve Společenském domě v Solnici
Za kolik: s místenkou 250 korun
Proč přijít: Spolek historického šermu Foltest zve všechny tance a zábavy chtivé na třetí Šermířský ples. Do kroku bude hrát kapela Kornet, těšit se můžete na tance v podání Srdcového esa, light show Novus Origo, bohatou tombolu i půlnoční překvapení.íVVstup je možný jak v historickém, tak společenském oděvu.

Taneční večer k MDŽ

Kdy: v sobotu 9. března od 18.00
Kde: v restauraci Katka v Přepychách
Za kolik: dobrovolné vstupné
Proč přijít: Přijďte se pobavit, připraven bude krátký kulturní program. Na akci zve místní spolek Českého červeného kříže.

TRUTNOVSKO

Městský ples v Hostinném

Kdy: sobota 9. března od 20.00 hodin
Kde: Národní dům, Hostinné
Za kolik: vstupné 200 korun
Proč přijít: Letos již 2. ročník městského plesu města Hostinné. K tanci a poslechu hraje skupina Black Jack. Předtančení v podání tanečního oboru ZUŠ Hostinné. Čeká vás bohatá tombola a občerstvení.

Seminář pro včelaře nejen začínající

Kdy: neděle 10. března ve 14.00 hodin
Kde: Žacléř
Za kolik: vstupné dobrovolné
Proč přijít: Jan Lebloch vás spolu s Městským muzeem Žacléř srdečně zve na první dva díly semináře nejen pro začínající včelaře na téma Včelstvo a jeho činnost; Ošetřování včelstev. Uskuteční se v prostorách expozice Městského muzea Žacléř. Volně přístupný. Organizátoři doporučují účast na všech seminářích, které budou následovat, navazují na sebe.