Začíná jím slovo dárek - v tomto čase jde o dárek vánoční. V evropských zemích se od pozdního středověku dávají o Vánocích dárky dětem, které přináší ve Francii Père Noël, svatý Mikuláš (od 19. století i Santa Claus) nebo Ježíšek, právě narozený v Betlémě.

Smyslem bylo původně připomenout, že i když dárky obstarávají rodiče, vděčnost za ně patří Bohu. Postupem času se tento význam mnohde vytratil a Ježíšek se pak chápal jako sice nevinný, nicméně podvod na dětech. V moderní době se Vánoce staly významnou příležitostí k mimořádným nákupům. Přesto i dnes se dodržují jistá pravidla: dárky jsou anonymní, pečlivě se balí a nesmí na nich zůstat cenovky z obchodů.

Nehodí se také dávat něco, co člověk sám jako dárek dostal; stejně (nebo ještě více) nevhodné je také dary prodávat. V záplavě filmů americké produkce jsou české děti trochu zmatené, kdo dárky přináší. Ježíšek, nebo Santa Claus? Mnoho lidí bojuje za Ježíška, na sociální internetové síti Facebook se dokonce rozjela kampaň za Ježíška. Dětem je to možná koneckonců jedno, hlavně že nějaké dárky pod stromečkem budou.