Tři putovaly do mateřinek na Jičínsku, tři ozdobily školky na Novopacku a tři dřevořezby byly předány mateřské školce Pod lipou v Hořicích.

„Cílem našeho nadačního fondu je podpora sportovních, tělovýchovných a dalších zájmových činností a aktivit ve prospěch přirozené solidarity spojené s charitativními účely. Tento počin se stal příspěvkem ke zpříjemnění prostředí pro naše nejmenší,“ uvedl při předání posledního uměleckého díla z přírodního materiálu patron nadačního fondu Zdeněk Lhota.

Autorem do školek umístěných dřevořezeb je Jan Kužel z Dobré Vody. V tomto kraji to však není jediný řezbář; také Robert Musil z Hořic se věnuje této umělecké činnosti. Společně tvoří zajímavá díla, se kterými se můžeme setkat v mnoha malebných podkrkonošských zákoutích.

Mezi jejich tvorbu patří například krkonošské a dětské motivy, zvoničky, ale třeba i houpačka a lavičky lemující cesty. Na jedné z nich jsou vyřezány šneček a žabička s nápisem ,,Pro šnečka a žabičku, dědečka i babičku, do kopečka lavičku…“ Jejich práce najdete také na nové hořické cyklostezce nedaleko koupaliště Dachova. I když se u každého z autorů najde spousta dřevotvorných specifik, jedno mají společné. V rámci možností nezištně tvoří pro radost druhých, své práce pak umísťují v různých lokalitách Hořicka.

Patří jim za to dík, a to nejen jmenovaným dřevořezbářům, ale všem lidem, kteří s radostí vytvoří něco hezkého pro potěšení druhých. Škoda jen, že se mezi námi najdou jedinci, kteří si tyto počiny vykládají po svém. Když se jim nepodaří díla ukrást, tak je alespoň poničí…
za Nadační fond Modrá Niké Eva Veselá