Málokdo má ponětí o tom, že i zde byla silná židovská obec, kterou nám připomínají už jen zbytky židovského města a hřbitov. Oslavy organizuje tradičně hořické muzeum ve spolupráci s Církví československou husitskou a Město Hořice. Záštitu nad celým projektem převzal starosta Ivan Doležal. Partnery projektu byli Vzdělávací a kulturní centrum Židovského muzea v Praze a Dům kultury Koruna.

Ústředním tématem byl zvolen holokaust. Program byl i letos bohatý. Začal ekumenickou bohoslužbou v sobotu ve 14 hodin v bývalé synagoze a pokračoval představením dětské opery Brundibár v podání Dismanova dětského rozhlasového souboru. Režie se ujala Zdena Fleglová, autorem hudby je Hans Krása, libreta pak Adolf Hoffmeister. Organizátoři situovali vystoupení do znovuobnoveného secesního divadelního sálku v budově městského úřadu.

Včera proběhla v Městském muzeu vernisáž výstavy Neztratit víru v člověka. Výstava představuje osudy šesti židovských dětí a potrvá až do 21. září, kdy bude slavnostně ukončena prezentací knihy Věry Vlčkové Doufám, dokud dýchám. Vernisáž byla obohacena o vystoupení žáků literárně dramatického oboru ZUŠ Hořice a besedu s Marií Ludvíkovou z Židovského muzea v Praze a pamětníkem Pavlem Wernerem.

Zájem vzbudilo zpřístupnění synagogy a židovského hřbitova. „Vůbec jsem netušil, že v Hořicích existují takovéhle kulturní akce. Na židovském hřbitově jsem byl naposledy v osmé třídě se školou a v synagoze ještě nikdy. Bylo by asi dobré akce tohoto typu pořádat častěji.“ řekl nám jeden z návštěvníků Tomáš Hrubý.

Oslavy Evropského dne ale touto nedělí neskončily. Na konci září bude v Hořicích probíhat filmový víkend a jeho organizátoři zařadili do programu několik filmů s tematikou holokaustu.