„Výstava má dvě části. První sleduje vývoj knižní pohádkové ilustrace. Je to průřez tvorbou, od vzácných prvotisků české pohádky až po ty moderní. Druhá se pak zabývá různými cestopisy, mapami a obdobnými věcmi souvisejícími s tímto tématem, “ uvedl Miroslav Veselý.
Ve třech místnostech bývalého bytu se návštěvníci setkají s dobovými barvotisky i díly předních malířů, například Věnceslavem Černým (prvním ilustrátorem Jiráska), Artušem Scheinerem, Lucií Seifertovou a v neposlední řadě i Radkem Pilařem. K zhlédnutí jsou jak knížky, tak i jednotlivé obrazy, a při tom lze poslouchat dobové nahrávky pohádek, jak je zachytily šelakové desky.
„Naším cílem je, aby si lidé udělali představu o vývoji ilustrování knižních vydání pohádek. I proto je jedna sekce věnovaná Oldřichu Liškovi. Jeho originály jsou zde také k vidění,“ doplnil Veselý. Liška ilustroval pohádky Hanse Christiana Andersena pro nakladatelství Aventinum.
Návštěvnost
Návštěvnost expozice je i přes malou propagaci překvapující. Podle slov Veselého se na výstavě podílejí i sami návštěvníci, a to zapůjčením některých knih. Ti nejmenší mohou hádat pohádky podle ilustrací, malovat nebo zasednout k psacímu stroji Mercedes a zkusit napsat svůj mnohdy první příběh. Malá odměna je pro ně samozřejmostí.
V prostorách výstavy lze nalézt i Krakonošův koutek se sbírkou pohádek, které vévodí Paříkova plastika bájného vládce Krkonoš. Čestné místo na výstavě patří Radku Pilařovi a jeho nejoblíbenější fotografii Za pět minut dvanáct. Milovníci cestopisů najdou ty, které napsali například Emil Holub, Josef Kořenský nebo Hanzelka a Zikmund. Výstava skončí tuto sobotu. (S použitím informací Evy Pudlowské)