K mání je i u pokladen při vstupu do Prachovských skal, v Turnově v knihkupectví Českého ráje a na správě CHKO. Tam se jí prodalo již 150 výtisků. Přes neatraktivní název Prachovské skály dříve a nyní jde o výjimečnou knihu, která se na regionálním trhu měla objevit už dávno. Autor ve stručnosti popisuje historii turistiky v Prachovských skalách a hlavně vzpomíná, co všechno v této unikátní lokalitě zažil, koho potkal, s kým a čím se musel utkat. Je to osobní vyznání člověka, který celý svůj život zasvětil ochraně přírody a nikdy se jí za žádného režimu nezpronevěřil. Proto si může dovolit pochválit to dobré, co se za totality vykonalo a nyní se nedaří, připomenout ty dnes již nemožné politické zásahy například do pojmenování vyhlídek či jejich značení, objasnit, co přinesl návrat majetku zpět Šlikům atd.
Oproti „nijakému“ názvu knihy jsou titulky jednotlivých kapitol lahůdkou; Muflon v Prachovských skalách, Rumcajs, Manka a Cipísek, Hydroosev ve skalách, Blatenská hospoda, Unikátní flora a třeba Ladislav Vích. Jmény se vzpomínání jen hemží.

Natáčení

Dozvídáme se, že autor výtvarné podoby Rumcajse a spol. Radek Pilař točil ve skalách v roce 1980 film (šlo o Čas smutku na Pohádku Josefa Suka), nebo že zde filmoval režisér Josef Knotek fejeton Život v ráji. (Unikátní dvacetiminutový snímek vznikl v produkci Československé televize, komentář namluvil herec Václav Voska a dokresby do obrazu byly dílem Neprakty.)
Zmínka je i o Josefu Buckovi, který se postaral o repliku tváře Pelíška po dvojím ukradení originálu.


Snad se podaří beseda s autorem a hlavně vydání dalších vzpomínek. Jak nám sdělili v knihkupectví U Pašků, je o regionální literaturu velký zájem.
A co vzkazuje Josef Koťátko čtenářům? „Mějte rádi přírodu!“