„Ecce homo“, v překladu „Hle člověk“ je hudební pásmo, které vypravuje o příchodu Ježíše Nazaretského do Jeruzaléma, o Jidášově zradě, o ukřižování a vzkříšení. V populární formě chce dvanáct mladých lidí publikum velikonočně naladit a zároveň nabídnout prostor k zamyšlení a oddechu od běhu všedních dní.

„Přijďte zahájit velikonoční svátky na Květnou neděli, 16. března v 15 hodin do chrámu sv. Jakuba Většího v Jičíně,“ zve jedna z hudebnic, Jitka Benešová. Prožíváte Velikonoce spíše ve shonu a spěchu? Znamenají pro vás v první řadě jarní úklid? Připadá vám, že jediným smyslem Velikonoc je vyšlehat pomlázkami pár dam, případně dostat pořádně našleháno od všech zástupců silnějšího pohlaví, které znáte? Zapomněli jste už, proč se vlastně slaví a co se tenkrát v dobách minulých stalo? Chcete si to vše připomenout, ale na bohoslužbu do kostela se vám přeci jen nechce?

Ecce homo

Pak je tu právě pro všechny Ecce homo. Hezké melodie, chytlavé rytmy a skvělé aranžmá necelé dvacítky písní v podání kytary, kláves, houslí, fléten a zpěvu nezklame nikoho. Ať se počítá mezi duchovně založené či je neoblomný skeptik, Velikonoce jsou tu pro všechny. Skupina mladých přátel, současných či bývalých členů scholy při sv. Jakubovi, připravila přibližně hodinový program složený z písní chronologicky vyprávějících o posledních chvílích života Ježíše.

Celý nápad zrealizovat tento projekt se zrodil v hlavě nejzkušenější muzikantky, studentky brněnské konzervatoře Ludmily Šulcové. „Zhruba před rokem jsem navštívila koncert, který veřejnosti představoval právě pásmo Ecce homo. Už v průběhu jsem si říkala, že to není hudebně vůbec špatné, a na konci jsem již měla jasno, že tohle u nás musíme udělat taky!“ říká mladá muzikantka.

Realizace

„Trochu jsem se však bála tuhle myšlenku vůbec navrhnout, protože mi bylo jasné, že bude třeba spousta úsilí, času a odhodlání, než se tak rozsáhlý blok písní dá dohromady. Doufám, že na koncertě všechny přesvědčíme, že se to podařilo,“ dodává s nadšeným výrazem.

Zázračný příběh Ježíše dodnes oslovuje miliony lidí po celém světě. Velikonoce jsou příležitostí si ho připomenout a zamyslet se nad ním. Co tento velký muž vykonal a proč to dělal? Pavel Drška, špičkový kytarista a mistr aranží působící v několika kapelách, k tomu poznamenává:

„Jeho čin byl možná nepochopitelný, což lidi o to více fascinuje. Naše skupina chce proto tímto koncertem nabídnout lidem nejen hudební zážitek, ale také příležitost ke chvilce rozjímání nad Ježíšovým poselstvím a nad jeho významem pro nás všechny.“ (ben)