„Účastním se práce v porotě pravidelně a rád konstatuji, že letošní úroveň byla vynikající a o to těžší měly poroty rozhodování,“ uvedl člen jedné ze čtyř porot Richard Koníř. Do K-klubu, kde proběhlo, nakonec dorazilo jednašedesát malých recitátorů.

Do krajského kola, které se koná v poslední třetině dubna, bylo nominováno 15 dětí, dalších šestnáct dostalo čestné uznání. Letos byl jedním z úspěšných kolektivů libáňský. „Neměli jsme to jednoduché. Připravovali jsme soubor, ten postoupil do krajského kola a na jednotlivce již nebylo tolik času, ale při tak vyrovnané kvalitě je čestné uznání úspěchem,“ uvedl učitel Petr Stránský ze ZŠ v Libáni.

Recitátorské naděje

V kategorii recitátorských nadějí pobavil publikum Martin Klapil ze ZUŠ Melodie Hořice, stejně jako výborná Sára Švaňhalová ze ZŠ Dětenice. Hořická Melodie připravila Veroniku Zámečníkovou natolik dobře, že i ona postoupila do Hradce Králové.

Čtveřici těch nejúspěšnějších nejmladších nadějí doplňuje Eva Cyranová ze ZŠ Poděbradova v Jičíně. Postup si zasloužili i další účastníci, ale poslat bylo možno jen čtyři z každé kategorie. Třeťačka Žofie Váchalová ze Studia Šrámkova domu v Sobotce vybojovala čestné uznání se Šrutovým Hrabětem Drákulou a Novákovou z 3.C. Jak sama řekla, vybrala si text sama v knihovně, a podobně to bylo i u velké většiny dalších dětí, které pracovaly v souborech mimo školu nebo v ZUŠ.

Příprava

„Skutečně se dalo poznat, kdo s dítětem pracuje. Ty, které reprezentovaly školy, přišly s podobnou dramaturgií, která nebyla nijak nápaditá. Vždyť Erbenova Kytice se v jedné věkové kategorii opakovala třikrát,“ upozornila organizátorka Hana Krásenská. I ona potvrdila vzestupnou kvalitu přednášejících, i mnohem větší zastoupení různých typů škol a dalších organizací.

Káčko je organizováním podobných přehlídek v tom nejlepším slova smyslu vyhlášeno. Příjemné prostředí, dostatek prostoru, čerstvé koláče pro mlsné malé umělce, pohodlí pro porotce.