Ve stejném školním roce se narodil také stejnojmenný mini-festival. Od začátku se na výběru uváděných filmů a témat podíleli také studenti jičínského Lepařova gymnázia, které je od počátku také spoluorganizátorem celé akce.
Před třemi lety se festivalová nabídka rozšířila o divadelní představení souborů, jejichž tvorba je mladým divákům velice blízká. Velký úspěch mělo jak nejprve hradecké DNO, tak vloni pražské Vosto5.
Téma letošního Taháku je cesta nebo chcete-li žánr road-movie. Nejde ani tak o cesty někam, ale spíše za něčím – za dospělostí, za poznáním vlastního já, ale i za tajemstvím, slávou nebo mocí. Na studenty čeká opravdu atraktivní program. Včera byl představen debut „Pusinky“. Dnešní dopolední program (23.5.) patří divadlu. Originální a nápaditá variace na macbethovské téma v podání studentek KLAMU Lady eM je pro jičínskou příležitost spojená ještě s hudebním bonusem.Zkrátka nepřijdou ani běžní návštěvníci jičínského biografu. V předsálí už od 10. května vystavují své komiksové variace studenti jičínského gymnázia.