„Měli jsme tu výtvarné práce našich žáků, reprodukce obrazů různých Mistrů, ale pak jsem zjistila, že se nám hromadí diplomy žáků, kteří uspěli v různých soutěžích,“ uvedla ředitelka školy Jaroslava Komárková.

A skutečně, těch diplomů a ocenění je na čtyři stovky a dnes zabírají prakticky celou stěnu chodby v sedmi řadách nad sebou. Posledními přírůstky jsou ocenění, která získala v celostátních soutěžích čtyři děvčata.

Celostátní úspěch

V oblasti komorního zpěvu se ve druhé kategorii staly absolutními vítězkami z třinácti soutěžících z celé republiky Ivana Tůmová, Aneta Klapková a Daniela Jirsová. Jako trio spolu zpívají dva roky, ale na jejich projevu to nebylo znát. Spíše to vypadalo, jako by spolupracovaly několik let.

Sedmnáctileté Pačačky Ivana a Aneta studují tamní střední školy a šestnáctiletá Daniela navštěvuje Lepařovo gymnázium v Jičíně. A pokud chcete znát zájmy dívek, tak jsou zcela prozaické, dobrá hudba, „třeba taková, jakou hrají Trosky,“ jak řekla Ivana Tůmová (poznámka redakce: Trosky jsou country kapela), nebo třeba florbal, kterému holduje Aneta. K úspěchu je připravila učitelka Zdena Svobodová. Další vítězkou celostátního kola, která celé republice připomněla existenci Jičína, je Darina Stránská, žákyně Základní školy ve Valdicích.

„Od mateřské školy se věnuji hře na flétnu. Nepreferuji žádný styl, mám ráda muziku barokní i soudobou. Moc jsem nevěřila, že z těch osmi ve finále zrovna já zvítězím,“ uvedla účastnice soutěže ve hře na zobcovou flétnu. Mladou muzikantku připravila její učitelka na ZUŠ Jana Kracík.

Darina stíhá kromě zobcové flétny ještě klavír, aerobik, hru na klarinet, ale i společenské tance. Přiznala se i ke své lásce, kterou jsou plyšáci. „Úplně normální holky s normálními zálibami, ale udělaly nám obrovskou radost. Je vidět, že se vyplácí dlouhodobě sázet na kvalitní kantory, kteří dovedou své studenty až k nejvyšším metám,“ dodala ředitelka Jaroslava Komárková.

S mnohými z nich se můžete setkat již zítra, v pátek 15. května na slavnostním vyřazení absolventů, které se koná od 18 hodin v Porotním sále zámku v Jičíně.