„Profesor Úlehla v naší edici vydal před rokem publikaci o dceři Boženy Němcové, Theodoře. Jsem ráda, že se nám ho podařilo přemluvit k doplnění a otištění jeho první vlastivědné práce, kterou je právě tato monografie,“ uvedla ředitelka knihovny Lidmila Košťálová.
Autor svou práci představil veřejnosti na večeru uspořádaném knihovnou, kde vysvětlil vznik práce a některé zajímavé události, které zde popisuje, zmínil se i o tom, co se do knihy nevešlo. Třicítka posluchačů byla spokojena se zajímavým vyprávěním pana profesora.
Jen škoda, že ve stejnou hodinu se konalo představení Richard III. a polovina lidí odešla do Masarykova divadla. Navíc se zdá, že knihovnice nemají zcela ujasněno, jak má vypadat beseda s autorem, protože nevhodným kulturním programem se z ní stala školní besídka. Bylo to o to bolestnější, že času bylo málo, a ten byl ještě zkrácen dětským vystoupením.
Monografie věnovaná jedinému jičínskému starostovi – řemeslníkovi, Václavu Fejfarovi byla napsána v roce 1998 pro Šrámkovu Sobotku, kde obdržela při neudělení první druhou cenu. Autor ji pro nynější vydání doplnil a částečně přepracoval.
Čtenáři se dozvědí o Fejfarově práci v Řemeslnické besedě, jaký byl a jak se změnil Jičín v létech 1877 – 1883, jak vypadaly volby, zajímavosti o rekonstrukci a vydláždění Velkého náměstí a samozřejmě mnohé o Fejfarově rodině a soukromí.
Zajímavost o zádlažbě náměstí
Právě informace o zádlažbě náměstí jsou v současnosti velmi zajímavé vzhledem k aktuálním pracím na dnešním Valdštejnově (Velkém) náměstí. Vladimír Úlehla se narodil roku 1926 v Praze, kde také vystudoval na filozofické fakultě Univerzity Karlovy češtinu a filozofii. Po absolvování učil na různých školách, ale v roce 1974 mu bylo další pedagogické působení znemožněno z politických důvodů. Až do svého odchodu do penze pak pracoval u podniku Vodní zdroje v dělnické profesi.
Po roce 1989, kdy se aktivně zapojil do politické práce v nové demokratické společnosti, se začal zabývat i vývojem Jičína v druhé polovině 19. a začátkem 20. století. V této své činnosti nadále pokračuje.
Na křídovém papíře vydaná 90stránková publikace zaujme i laického čtenáře. Pochvalu zaslouží rovněž výborně zpracované archivní fotografie, často v kontrastu k nepříliš kvalitním snímkům současným. Kniha je ke koupi v jičínských knihkupectvích i Knihovně Václava Čtvrtka v Denisově ulici.