Obě představení se těšila vysoké návštěvnosti, a proto se do třetice všeho dobrého rozhodl zařadit Jičín na seznam dvaceti čtyř českých měst, kam v červnu zavítá s premiérou svého posledního představení pod názvem „Kde se touláš, Bernadetto!" americké autorky Marie Semple. V aule jičínského Lepařova gymnázia se tak v úterý 9. června od 18 hodin dozvíme, kam se to ta Bernadette zatoulala.

V březnu přijel Lukáš Hejlík do Jičína poprvé a přivezl s sebou představení Holčička a cigareta, ve kterém mimo jiné excelovala jeho herecká kolegyně Petra Bučková. Příběh o muži, který byl odsouzen do cely smrti kvůli jedné vykouřené cigaretě, obviněn neprávem z pedofilie a nakonec vyměněn za rukojmího teroristické organizace, sklidil velký ohlas. V květnu se proto skupinka alternativních divadelníků a milovníků literatury zastavila podruhé s jarní uvolněnou taškařicí o francouzských žabožroutech a studených anglických čumácích „Faktor merde". Už na začátku bylo jasné, že naučit pít Francouze čaj o páté je nadlidský úkol…

S velkým očekáváním proto vyhlížíme červnové představení, které je zároveň premiérové. Lukáš a jeho dvě herecké kolegyně, Petra Bučková a mladičká Pavla Drtinová, už v tom podle svých slov „leží" takřka denně. A o čem že příběh bude? S vysvětlením přichází samo Listování:

Bernadetta Foxová zmizela poté, co její patnáctiletá dcera Bee přinesla ze školy samé jedničky a začala se dožadovat slíbené odměny: rodinného výletu do Antarktidy. Jenže nekonvenční architektka Bernadetta trpí akutní agorafobií – její alergie na město a lidi vůbec zašla tak daleko, že za ni vše vyřizuje virtuální asistentka v Indii. A cesta na konec světa? Na tu se opravdu necítí, a tak se radši vytratila. Její bystrá dcera Bee se ale rozhodně nehodlá vzdát. K tomu, aby se matce dostala na stopu, používá e-mailové zprávy, veřejné listiny i matčinu tajnou korespondenci s psychiatričkou. A postupně se rozehrává napínavý příběh o jedné dost výjimečné rodině, v níž se potvrzuje, že genialita často hraničí s vyšinutostí. Není se co divit, že román Kde se touláš, Bernadetto! se šedesát týdnů udržel v žebříčku The New York Times.   Terezie Schliková

Co je LiStOVáNí?
Ojedinělý projekt Lukáše Hejlíka a jeho přátel představuje divákům knihy jinak. Kostýmy, hudba a pohyb, to je scénické čtení. Živé a poutavé představení, které v sobě spojuje literaturu a divadlo. Světoznámý spisovatel Dan Brown o Listování po uvedení svého Inferna prohlásil: „Waw, to bylo dokonalé espresso z mé knihy."