Mezi nominovanými na Jivínského Štefana jich bývá hodně a pátrání po jejich práci je příjemné a povznášející. Záměrně nebudu jmenovat, protože seznam lidí, kteří nosí lidem knihy až domů, či pátrají po zajímavých událostech v obci, je velký a nerad bych někoho opomenul. Patrioti se kupříkladu zajímají o dějiny obce před tisíci léty, mapují a dokumentují zajímavé stromy a aleje, roubené chalupy, či sepisují brožury o elektrifikaci, zaznamenávají vyprávění z doby totality a další a další.

Regionální muzeum a galerie zve každoročně v čase adventním kronikáře na kávu nebo čaj, připraví jim zajímavé přednášky, informuje o novinkách.
Tak bylo i ve středu v Porotním sále jičínského zámku, a to v této podobě už po čtrnácté. Škoda, že se jich vzhledem k počasí sešlo jen dvaatřicet. Kávy, čaje i cukroví bylo dost.

Nejdříve pracovník hradeckého muzea Jiří Zikmund držel bohatě ilustrovanou přednášku o fotografiích. Začal teoreticky, pověděl o dějinách fotografie a v závěru přinesl mnoho zajímavých rad, jak s fotkami v kronikářské práci zacházet, jak je nejlépe opatrovat a ukládat.

Archeoložka RMAG Eva Ulrychová tu každoročně rozkládá své střepy. Jistě, jde o archeologické nálezy, a i letos informovala o nálezech z posledního roku. Bylo zřejmé, že největší radost jí udělal objev z pozdní doby bronzové (mezi 11. až 6. stoletím před naším letopočtem) v Libuni. Paní doktorka umí nejen poutavě vyprávět, ale svým zanícením pro věc skvěle infikuje ostatní, a tak kolem jejího stolku bylo plno i po skončení.

Pak se přihlásil Zdeněk Burkert z Nové Paky a promítal novopacké aleje a skupiny stromů. Připomněl, jak strom dal jméno hospodě - U Lípy. Ale taky, jak se často používá výraz „půjdeme alejí“, místo aby se řeklo označení ulice. .

Takových drobných příspěvků badatelů z terénu by mělo být víc a myslím, že pracovnice muzea s tím pro příští rok i počítají. ⋌Bohumír Procházka