Hlavním tématem schůzky Pohádkového vejboru bylo představení nového dramaturga festivalu Jičín - město pohádky, seznámení s dramaturgickým záměrem a diskuse s náměty.

Marcela Mašínová je bydlištěm „od pryč“, z Plzně. Ale kořeny má v Úbislavicích a za sebou jičínské Lepařovo gymnázium. Po studiu geodézie na ČVUT se věnovala oboru jen krátce, aby záhy zakotvila v kulturním dění. Jako produkční prošla několika divadly. Byla i u Formanů, v Celetné, ale od začátku století je v Plzni. Pracovala v Divadle Alfa, už pátým rokem organizuje Divadelní léto pod plzeňským nebem. Nyní je na volné noze a podílí se na mnoha dalších projektech. S festivalem - Jičín město pohádky se seznamuje, vztah k místu má – rodiče jsou v Úbislavicích, kde, kromě jiného, dělají divadlo.
Matka tří dětí, která, zdá se, nemluví do větru. Umí naslouchat, když poví, tak poví věcně a promyšleně. Přiznala, že nabídka, aby se stala dramaturgem, byla pro ni velkou výzvou, která se jí moc zalíbila, a tak ji s potěšením přijala. Obeznámenost v divadelním světě, mezi místy i lidmi, bude k prospěchu.

Seznámení probíhá úspěšně, neboť vize, kterou přednesla, svědčí, že o věci přemýšlela velmi. Vzhledem k tomu, že ústředním tématem dvaadvacátého ročníku je Loutka, chce nahlížet divadlo z mnoha úhlů, loutky pojímat jako objekty a představit je ve všech podobách, i přenesených. Hovořila o animaci, a to v triviální podobě až po počítačovou. Váží si spolupráce se školami, kterou chce rozvíjet. V tvůrčích dílnách i v představeních. Chce oslovit mnoho divadelníků až třeba po méně známé herecké kapely.

Převratné změny? O nich nebyla řeč. Programové stálice zachovat, obohatit. Jako příklad uvedla pokusit se animovat budovu. Tak, jako se třeba děje s pražským orlojem. Samozřejmě způsobem, který odpovídá omezenému rozpočtu.

Prvním bodem v následné diskusi byl souhlas s požádáním, aby nad JMP přijalo patronát, či záštitu UNESCO. Pak se začaly sypat nápady, koho pozvat, která divadla zapojit. Vždyť divadelní tradice na okrese je bohatá. A jičínské Srdíčko bude slavit šedesátku.

Všechny konkrétnosti budou úkolem pro dramaturgickou radu a pro schůze vejborů. Tady v debatě zazněly i otázky rázu „ideologického“. Řeč byla o osobnostech, o VIP hostech, rekordech, které festival proslaví. Vedle toho o skromnosti, neokázalosti, návratu ke kořenům, omezení komerce.

Tohle všechno bude zajisté předmětem tvůrčích debat. Čas na to je. Ale zase tolik ho není! ⋌Bohumír Procházka