Organizátory festivalu Jičín – město pohádky jsou Nadační fond JMP, město Jičín. Záštitu převzal ministr kultury Daniel Herman.

Ten je o zážitcích, spojených s prolínáním cirkusu, hudby, tance, divadla, výtvarného umění a filmu. Jeho neodmyslitelnou součástí je také artistika. To všechno vás čeká v rámci multikulturního festivalu, který potrvá v Jičíně do neděle. Letošnímu pohádkování na téma cirk přeje už od samého počátku počasí, sluníčko laskalo svými paprsky i účastníky včerejšího velkolepého průvodu s patronem Jiřím Lábusem.

„Cirkus jsem měl rád už jako dítě, nejvíce se mi líbily artistky na koních. Vždycky jsem chtěl být kobylou, na které jezdily. V novém cirkuse jsem byl minulý týden, byl to fantastický zážitek," vyznal se známý herec. „Bylo to úžasné, z mužů na chůdách jsme byli uneseni," prozrazuje maminka pětileté Zuzanky, která se v kostýmu princezny přidala k průvodu. Ten se vinul z Husovy ulice na Valdštejnovo náměstí pětačtyřicet minut. 

Na pódiu si z rukou starosty Jana Malého převzal klíč od města Josef Kysela, purkmistr dětské rady. Před tím ale Josef musel složit tradiční slib, ve kterém se zaručil, že se děti postarají o to, aby v Jičíně vládla pohádková nálada, lidé k sobě byli vstřícní a z města po dobu konání festivalu vymizelo vše špatné.

Patron akce Jiří Lábus poté zazvonil kouzelným zvonečkem a na Jičín se snesl magický plášť, plný úsměvu a dětské radosti. Ano, i dospělí na čtyři následující dny mohou zapomenout na velké starosti a vrátit se do svých dětských let.

„Myslím si, že festival bude letos opravdu povedený. Moc se mi líbí program, téma je určitě zajímavé a neuvěřitelně se těším. Každý si tu určitě najde své. Já osobně mám moc ráda workshopy a dílničky," prozradil nám s úsměvem klaun, pod jehož maskou se skrývala Maryša Riegerová, která má k pohádkovému festivalu dlouholeté pouto.

„Na samém počátku této akce jsem byla členkou pohádkového výboru, kde jsem působila asi patnáct let. A předloni jsem vedla světélkový průvod, což byl neuvěřitelný zážitek. Přišlo tolik lidí a ta záplava plápolajících světýlek byla dech beroucí. Věřím, že letos bude opět povedený. Už se ho nemohu dočkat."