Jakož i s ním se scházelo Občanské sdružení Lodžie, protože bylo potřeba doladit a dojednat rozličné smlouvy, zabezpečit všechno, co s provozem souvisí, od pojištění až po úpravu bytu, aby byl obyvatelný a bylo možno tu například bez problému zatopit.

V objektu se provádělo a tak bude do konce října. Ve čtvrtek a pátek od 13 do 17 hodin, v sobotu a v neděli mezi 10. a 16. hodinou. Vážní zájemci zajisté mohou přijít i mimo a v dalších měsících. Návštěvu si třeba domluvit na telefonu 608 269 296.

Do lodžie chodí, zejména v mimosezónním čase, fajnšmekři. Lidé naladění jinak. S hlubším zájmem o stavbu, její historii, krajinu. A tak se často stává, že provádění se změní v déletrvající dialog. Návštěvníci se vyptávají na kulturní dění v Jičíně a okolí, rádi povědí své zkušenosti, padne i kritické slovo, námět. Jest lodžie místem rozhovorů. Duch místa přináší své dobré plody.

Jiří Vydra přišel z Liberce, kde je členem OS Divozemí. Jeho aktivity, tedy podporu alternativní a nezávislé kultury a regionální umělecké tvorby, přenáší do lodžie. Sem zve své přátele z Divozemí, se kterými pořady připravuje.

První událostí bude rodinná akce Slavnost stromů připravovaná na sobotu 22. října. Od 15 hodin začnou stromodílny, v 17 bude pohádkový muzikál o cestě do Království květin. Od 18 následuje promítání francouzského filmu Muž, který sázel stromy, prostřídané hudebně pohybovým minipředstavením ve stromech. Od 19 hodin vystoupí akordeonistka – hudební divoženka Jana Vébrová. Zimy se netřeba obávat, topení bude zajištěno. Vstupné je přizpůsobeno jičínským poměrům – dospělí 50 Kč, děti do 150 cm zdarma.

První pohled na program napovídá, kam chce Jiří V. směřovat svoje působení. Chce vytvořit úrodnou půdu pro alternativní kulturu, jak uvedeno na stránkách Divozemí.

Na začátek prosince jsou plánovány Divovánoce v lodžii, v pátek 23. prosince bude tradiční zpívání koled.

Pokud se všechno povede podle předpokladu, bude lodžie v příštím roce centrem divadelního festivalu VELKÁ INVENTURA JIČÍN 2012. Jeho představení však nebudou jen v sala terreně, ale za divadlem se vypravíme do kostela Všech svatých pod Zebínem a do jezuitské koleje.
Lodžie žije a bude žít. Vévoda Albrecht Eusebio byl by spokojen.⋌Bohumír Procházka