Výstava bude tentokráte zahájena bez vernisáže, neboť autor je pracovně zaneprázdněn. Nicméně jsme si s ním stihli popovídat při instalaci výstavy.

Matěj Baťha pochází z Prahy a karty ho oslovily již ve dvanácti letech. Původně se zajímal o hry, které nejen hrál, ale začal je i sbírat, ale z těch by se prý špatně uspořádala výstava. Od her byl pak jen krůček ke kartám. „Jak se ke mně dostaly karty? Kamarádka mi přinesl španělské, pak jsem dostal japonské. Tak jsem se o ně začal zajímat a řekl jsem si, že zkusím vytvořit sbírku,“ vzpomíná Matěj Baťha.

Právě v jičínském muzeu mohou návštěvníci poprvé zhlédnout klasické i netradiční karetní hry z různých koutů světa.Kromě standardních mariášek, kanastových karet zde spatříte japonské, čínské, španělské, italské nebo specifické kukaččí karty nebo například vymalované mušle, které rovněž sloužily ke hře. Autor opatřil jednotlivé materiály popisky, takže se dozvíte i spoustu zajímavostí.

Na výstavě je zhruba dvě stě balíčků karet, jsou tu i nejmenší a největší listy, karty, které používají kouzelníci, originály z dílny jičínského Jakuba Smolíka i karikaturisty Pavla Urbana ad.

Matěj Baťha upozorňuje, že zajímavé jsou například asijské karty s motivy květin nebo vepsanými básněmi. Sám nemá oblíbený balíček karet.

„S kamarádem se nyní chystáme více propagovat karty, s jedním balíčkem můžete sehrát třeba sto her, když znáte pravidla. U nás je asi nejrozšířenější hrou mariáš,“ upozorňuje sběratel.V Česku jsou v současnosti nejvíce zastoupeny žolíkové karty, pak jednohlavé (Pražské) nebo dvouhlavé a taroky. Výstavu můžete v chodbě muzea navštívit do 13. září.