V pátek 5. března přijelo celkem šest souborů. Zajímavé je, že z okresního města jeden, z dalších velkých měst okresu žádný. Ale z malé školičky v malých Dětenicích dva. Většina souborů má pochopitelně svůj základ ve škole. Jen Studio Šrámkova domu ze Sobotky jde mimo školu. To poznání není nové – kde je zapálený režisér, většinou kantor, tam se dělá divadlo. Protože on už si umí své děti přesvědčit, jak milým konáním to divadlo je. A děti chodí rády, potěšení z hraní i na přehlídce ukázaly. Zajisté hraje tu i roli tradice. Geny pocházející z libáňského Bozděchu přenesly se z otce Josefa na syna Petra a ten přivezl na přehlídku jasnou kvalitu.
Dalším, čeho si zasvěcený divák všiml, je pestrost. Od klasického divadla z jičínské „jedničky“ (ZŠ a MŠ 17. listopadu), přes poetické vidění světa Dětenických a Soboteckých až po operku ze Železnice, kterou si pan učitel Vávra s potěšením zazpíval s dětmi.
Pozoruhodný je zmíněný zápal dětí. Někteří ostřílení herci, jiní poprvé na prknech divadelních. Ale už z toho, jak přicházejí, přijíždějí, nesou si svou scénu a kostýmy, vše vyrobené svépomocí, je vidět radost. „Děti, které hrají divadlo, si postupně uvědomují i svou povinnost. Už se dokáží na věc soustředit,“ pověděl pan učitel Vávra. To už je známá skutečnost, kterak činnost divadelní děti kultivuje.
Poetičnost. Nejde jen o to, jak soubory zpracovávají básnické texty klasiků (Havlíček) či současníků (Dědeček). Ale i obecné, básnivé vidění světa, chuť do experimentu. Tím jsou známé dětenické soubory Korálka mladší a Korálovka. Tu poetičnost umocňují i kostýmy. Lada Bechyňová ze Sobotky je svým děvčatům sama našila.
S radostí připisujeme, že představení už postoupila onen krok od prosté interpretace a vyznačují se skvělými režijními nápady. Libáňská NUM.éra pana režiséra Petra Stránského předvedla moderní poezii v bláznivém světě současného supermarketu. Mobily, rotoped, přemíra pohybu, ale hned zase sklouznutí do moudra, které báseń přináší. Bylo vidět, jak si to děti užívají.
Ano, to je snad na dětském divadle to nejdůležitější – přesvědčit malé herce, získat je pro text. A režisérův záměr. Či ještě lépe – umožnit jim, aby přinesli i své nápady.
Porota doporučila, aby do oblastního kola postopili: „Sen s Orlem“, DS NUM.éra Libáň a „Kam víly nemohou“, Studio Šrámkova domu v Sobotce. ⋌Bohumír Procházka
Výsledková listina:
DĚTSKÁ SCÉNA
Okresní přehlídky se zúčastnilo šest souborů: DS Korálka Dětenice, vedoucí souboru: Milena Bretová, představení: Stonožka
DS Korálovky Dětenice, vedoucí souboru: Iveta Vališková, představení: Král Lávra
DS ZŠ a MŠ 17. listopadu Jičín, vedoucí souboru: Daniela Havelková, představení: O statečné princezně Máně
DS NUM.éra při ZŠ a MŠ Libáň, vedoucí souboru: Petr Stránský, představení: Sen s Orlem
Studio Šrámkova domu v Sobotce, vedoucí souboru: Lada Blažejová, představení: Kam víly nemohou
DS Páťáci Železnice, vedoucí souboru: Jaroslav Vávra, představení: Sněhurk.
Porota ve složení Josef Lédl, Mgr. R. Koníř, R. Sál do oblastního kola d o p o r u č i l a p ř e d s t a v e n í „Sen s Orlem“, DS NUM.éra Libáň,
„Kam víly nemohou“, Studio Šrámkova domu v Sobotce. ⋌Hana Krásenská, organizátorka soutěže