Zakládací listina školy, kterou vydal Albrecht Eusebius z Valdštejna, je datována 16. října 1624, pozdější Lepařovo gymnázium je tedy jednou z pěti nejstarších středních škol v naší zemi. Výuka probíhala nepřetržitě kromě let 1777-1807 po reformách Marie Terezie a Josefa II., kdy je Jičín bez středních škol, do doby, než vzniklo zásluhou jičínského radního Jana Karla Kneise státní gymnázium.
Původní jezuitská kolej se nacházela v prostoru celé řady objektů vybudovaných Valdštejnem v ulici nazvané podle Valdštejnova rovněž významného současníka Bohuslava Balbína, v dnešní budově se učí od roku 1883. Čestný titul Gymnázium Františka Lepaře, který podle jména prvního ředitele obnoveného gymnázia škola dostává, se vrací škole až po listopadovém převratu v roce 1991 s mírnou změnou – Lepařovo gymnázium.
„Letošní oslavy budou přiměřené zmíněné ´kulatosti´ výročí i ´staroslavnosti´ ústavu, jak to říkávali naši předkové.
Nebudou tedy nikterak velkolepé, přesto bychom chtěli školu připomenout veřejnosti i vlastním studentům (ti by si toho měli být vědomi) v této její dimenzi a rovněž pak umožnit setkání absolventů gymnázia,“ uvedl ředitel Miloš Chlumský.
Počítá se v podstatě se závěrem červnového týdne, tedy ve dnech 5. a 6. června. Na přípravě oslav začalo vedení školy i skupina pedagogů již pilně pracovat, nejdříve je třeba doplnit případně pozapomenuté kontakty – třídy je samozřejmě mezi sebou mají, pořadatelé je musí v některých případech dohledat.
„Nu a pak se bude domýšlet navržený program, výzdoba tříd, prezentace historie, co nejpříjemnější způsob setkání všech, kdo budou chtít přijít. Pravděpodobně to bude společenský večer v Masarykově divadle a den otevřených dveří. Přípravný výbor vás bude zavčas podrobněji informovat,“ doplnil profesor Jan K. Čeliš.