Dvě krátké pohádky spojil prostřednictvím dialogů vyprávěče, malého čertíka, a za pomoci nádherných písniček v jeden celek, který dodnes perfektně funguje a umí rozzářit na dětských tvářích úsměvy. Navíc, vlastně v první řadě, přináší i poselství o toleranci, předsudcích a některých vlastnostech, které nás určitě nešlechtí.

Za připomenutí stojí, že premiéra byla v roce 1977 uvedena u příležitosti pětadvacátého výročí souboru a šlo o první, přímo pro divadlo napsaný text. O další se přičinil Radovan Sál a nověji i současný principál divadla Milan Smolík. Z původního obsazení se v roli vypravěče opět představí Radovan Sál, režii má Mirka Khunová, která si navíc zopakuje text čertíka, kterým excelovala v roce 1977. Z původního obsazení se objeví v sobotu ještě Jiří Matyáš a Jiřina Holá-Hrubá.

„Rád jsem přijal nabídku vrátit se do souboru a hrát právě v této hře. Cíťa, jak přátelé nazývali Ctirada Jelínka, napsal vynikající pohádku s obrovským pochopením pro duši dítěte a s velkým citem pro specifičnost marionetového divadla. Budeme ji hrát na jeho počest. Dobrovolně odešel z tohoto světa, ale přes velký zármutek z toho nepochopitelného činu jeho práce tu stále rozdává radost, a tak je to dobře,“ uvedl Radovan Sál.

Začátky představení jsou ve 14 a v 16 hodin. „Pohádku budeme pochopitelně reprízovat, ale až v rámci zářijového festivalu Jičín – město pohádky. Letos jsme odehráli sedm premiér a potěšili jsme půldruhého tisíce malých diváků. Zajeli jsme i do Hořic, Libáně a Bzence. Každou sezónu jen v sálku Srdíčka uskutečníme 28 představení a při naší kapacitě 70 míst často neuspokojíme všechny děti, které si k nám našly cestu. Pro Kulturní zařízení města Jičína, kam jako soubor patříme, jsme vydělali na vstupném bez pár halířů šestadvacet tisíc korun,“ uvedl Milan Smolík.

A to neřekl, že všichni loutkáři hrají zcela zdarma, jen za potlesk, který považují za největší ocenění. Jana Josífková