Wikipedie také uvádí, že střední školu studoval i v Tanzánii. Kromě toho, že je v současnosti ředitelem Geologického ústavu Akademie ved, je také klimatolog, spisovatel, filosof, překladatel taoistických a zenových textů a popularizátor vědy. A samozřejmě taky cestovatel. Zajisté by tak pestrá životní náplň bez onoho cestování nebyla možná. Nebo byla, ale to by nebylo ono. To by jeho knížky, hlavně ale jeho povídání, nebylo tak poutavé, pestré, při tom lidské a … a objevné. Pan doktor není akademik.

O tomhle všem přesvědčilo se 160 lidí, kteří si přišli poslechnout jeho vyprávění na další sezení Jičínské besedy do Porotního sálu v pátek 7. ledna. Nikdy neměla Jičínská beseda takovou návštěvnost. Václav Cílek taky, aby tohle všechno své konání stihnul, příliš po besedách nejezdí. Ale do Jičína přijel. Což je, mimo jiné, potvrzením toho, jakou má Jičínská beseda váhu.

Téma

„Máte nějaký téma? Vo čem jako mám povídat? … Necháme tomu volný průběh.“ Tak znělo před besedou při domluvě s pořadatelem. Pan doktor v pestrém triku, tmavé košili navrch a khaki kalhotech má brýle, asi silnější. Nabízenou židli nevyužil, do mikrofonu povídal jen pár vteřin. Pak řekl: „Já to nemám rád, mám pocit, že se to nahrává.“ A hovořil plynule, hlasitě pro celý sál. Neměl ani písemnou přípravu, ani osnovu v počítači. Jen spoustu fotek, které při promítání komentoval. Byly z arabského světa – zněla sova Káhira, Damašek a další podobně exotická. Zážitky z jeho poslední cesty.

Opusťme dohadování, zda šlo o besedu, přednášku, diskusi. Možná nejpřiléhavější termín by byl vyprávění. Kvalifikované vyprávění. Což znamená nejen hluboké znalosti z mnoha oborů, odskoky do nich, ale hlavně hledání souvislostí, propojení. Hledání smyslu a vysvětlení. S tím, že zdaleka nemusí, někdy ani nechce mít jednoznačnou odpověď ne všechno. A v tom je hlavní půvab Cílkova vidění světa. Klade otázky, hledá souvislosti. A skrze ně možná vysvětlení. Které často vůbec nemusí korespondovat s těmi běžnými, oficiálními. Historie a hned konfrontace se současností. A ono se to všechno náramně doplňuje.

Na otázku stran budoucnosti citoval Václav Cílek svého přítele: „Vy volové, novej svět už nastal. Ale vy to ještě nevíte.“ Bohumír Procházka

Další přednáška Jičínské besedy bude 12. února. Profesor Vladimír Úlehla bude hovořit o významné jičínské osobnosti Jakubu Všetečkovi.