Vzadu v hledišti sedí jiná skupina. Každý má v ruce papíry. Někdo se usmívá, někdo je trochu nervózní, neprozradíme kdo. Někdo si něco do papírů poznamenává. Vítek dává najevo, že on bude improvizovat. I když Aniččin scénář je perfektní, rozpracovaný po minutách.

Lenka pak čte, už do mikrofonu, svůj text. Jana ji přerušuje, říká, že má číst pomaleji, a která slova má zdůraznit. Vítek přichází mezi lavicemi na chůdách a přerušuje Lenku. Ostatní říkají, že je to brzo a že má nechat moderátorku domluvit. Vítek jde znovu.

Pak dívky poskakují po jevišti, jako že tlačí vozíky s klienty. Dívky jsou asistentky, číslo se jmenuje Vysoká jezdecká. Vozíky budou jako koně, klienti na nich budou jezdci. Ale to až odpoledne. Někdo řekne, že jim světlo projektoru svítí do očí, ať to vypnou. Při představení se totiž bude po kouskách promítat film ze života Apropa. Jiný řekne, že to vypnout nejde. „Tak tam dejte před objektiv papír,“ vymyslí ještě někdo. Jak jednoduché. Jen mít nápad. Takhle vypadal kousek zkoušky.

Ano, nápad je to nejpodstatnější na celém představení. Pak může být i jednoduchost, a všichni si to náležitě užívat. Užívali. Když se kolem třetí začali scházet, pardon, sjíždět hlavní herci, klienti Apropa, byla pohoda. Asistentky jim pomáhaly s líčením. Nejčastěji zněla chvála o tom, jak kdo vypadá dobře. Nejčastější mimikou byl úsměv. Právem. Všichni si to užívali. Ti herci na vozících, i ostatní.

A o tom to je, jak se dnes říká. Moudré Apropo nečeká jen od koho co na svou činnost dostane. Skrze kulturu si přivydělává. Tím nejlepším způsobem. Protože hlavními herci jsou sami členové Apropa. Do průsvitné pokladnice u vchodu padají bankovky větší i menší. Pánové i dámy z podniků chodí na jeviště a přináší symbolické šeky. Užívají si chvilky potlesku za svých přinesených deset až pětadevadesát tisíc.

Scénář představení napsala a režii měla Anna Sedláčková, „vážnou“ moderátorkou byla Lenka Nyklová, „znevažujícím“ moderátorem a klaunem Vítek Maštalíř. Ale představení by se neuskutečnilo, kdyby se nepodíleli všichni, opravdu všichni členové a přátelé Apropa.

Bilance ekonomická: vstupné dobrovolné – 42 745, výtěžek z prodeje výrobků Apropa 3 000, šatna 1338, sponzoři (mecenáši) – 310 000. Suma – 357 083 korun bude použita na nákup velkoprostorového auta na dopravu lidí, vozíků i ostatního materiálu, které Apropo ke své pestré činnosti potřebuje.
Jičínské Apropo – sdružení pro pomoc mentálně postiženým - vzniklo v roce 1996. Podzimní benefice 7. listopadu byla už osmá v řadě.⋌Bohumír Procházka