Pro vzpomínku na nezapomenutelného jičínského občana Josefa Štefana Kubína se cena vyhlašuje vždy 25. února a uděluje se za pozoruhodný kulturní počin roku a za dlouholetou kulturní činnost. Na „Počin roku" bylo nominováno 127 osobností a za dlouhodobé zásluhy 114. Pořadatelem slavnostního vyhlášení bylo město Nová Paka, potažmo městské středisko kultury, které o spolupráci požádalo zdejší gymnázium.

Kdo exceloval

Exceloval starosta Rudolf Cogan, který ukázal, že i jako advokát s několika tituly má smysl pro humor. Na úvod nabídl svá tři vystoupení – činohru, operu a tanec. Nakonec předvedl tři krátké sekvence a diváci si mohli potleskem vybrat. I když mnozí chtěli, aby starosta zapěl Vaška z Prodané nevěsty (nevím, zda to nebyla zlomyslnost, jak se ukázalo, zpěv není Coganovou silnou stránkou) nakonec zvítězil diskotékový tanec.

Po originálním úvodu zapěl dívčí soubor Amabile i s ředitelem Pavlem Matějovským co by doktorem Hnátkem. Poté se s lidovými písněmi a tancem představil novopacký Daráček. Překvapil skvělý moderátor David Broul.

Kdo zklamal

První Jivínský Štefan byl udělen za kulturní počin roku 2013 a nakonec o něm rozhodl los. Z klobouku vytáhl nominaci laureát Oldřich Suchoradský. Lístek s číslem šest připadl René Vitvarovi. „Má blízko k divadlu i pohádkám. Ujal se pedagogické práce v Lesní školce Ostružinka. Pracuje s dětmi dva dny v týdnu a je úplně báječný. Takovou míru empatie, jakou on má v sobě, bychom jen těžko hledali," píše se v nominaci. Bohužel, oceněný pedagog nedorazil a cenu za něho převzal Vojtěch Drahoňovský.

Kdo překvapil

Velkým překvapením bylo předání sošky za dlouhodobý počin. V ruce ji nakonec třímali manželé Alena a Pavel Matějovských, a to za uspořádání 18. ročníků Novopackého slavíčka – celorepublikové soutěže ve zpěvu. Pavel Matějovský je ředitel gymnázia, Alena zde vyučuje a vede sbor Amabile.
Kytičku za dlouhodobý přínos v kultuře pak převzali Karel Pokorný z Nové Paky, kronikářka Růžena Nožičková a Draga Zlatníková.

Salvy smíchu vyvolala ukázka z vystoupení packého souboru Rolnička s hrou Poslankyně Stáňa. O vzpouře soch bylo krátké a vtipné představení zdejších studentů. Eva Matějovská se svým zpěvem byla třešničkou na dortu. Tečku za programem pak učinili starostové Rudolf Cogan a Pavel Šubr z Bělohradu, který si převzal od novopackých štafetu v pořádání slavnostního vyhlášení.

„Máme nasazenu vysokou laťku, a tak, když ji nepřeskočíme, tak ji alespoň podlezeme," zažertoval. Novopačtí se opět předvedli v tom nejlepším světle. Krásné prostředí, milé uvítání, skvělé občerstvení, poutavý program, prostě všechno, na co jsme u nich zvyklí. A nesmíme zapomenout na packý Dixieland Band, který hosty vítal a taky se s nimi loučil. „Bylo to velice milé setkání, mohli jsme si popovídat, pozdravit se, moc se mi líbil i program," hodnotí akci malířka Věra Hörstová.


Počin roku 2013 – René Vitvar, MŠ Ostružinka
Z vyhlášení ankety Jivínský Štefan za rok 2013.Cenu převzal Vojtěch Drahoňovský, přítel ostružinské školky (na snímku). „Vojtěchu, kdyby to na mě padlo, tak mi to přivez, řekl mi René, který se omluvil pro své divadelní aktivity. Děti mu ve školce říkají Skřítek. Je to moc fajn, že jsme sošku získali. Vítáme ocenění naší školky a všechny zveme, aby se k nám přijeli podívat," říká Vojta.

Dlouhodobé zásluhy – Novopacký slavíčekZ vyhlášení ankety Jivínský Štefan za rok 2013.„Veliké překvapení, já se dnes zabývala především organizací a vůbec jsem nečekala nějaké ocenění. Moc mě to potěšilo, myslím to upřímně," uvedla zaskočená Alena Matějovská, organizátorka Novopackého slavíčka. „Vůbec mě nenapadlo, že bychom mohli být oceněni, byl jsem v šoku," přiznává ředitel školy Pavel Matějovský a zároveň slibuje, že Novopackého slavíčka dovede minimálně do dvacátého ročníku.

Držitelé Jivínského Štefana
Rok 2012 – Ostroměř, 246 nominací, cena za dlouhodobé zásluhy: Miloslav Sádlo, Keteň
Cena za počin roku (los): Kopidlenské slavnosti – pořadatelé, Kopidlno
2011 – Slatiny, 228 nominací, dlouhodobé zásluhy: Šrámkova Sobotka – pořadatelé, Sobotka, počin roku (los): Knihkupectví U Ignáce, Jičín
2010 – Miletín, 251 nominací, dlouhodobé zásluhy: ERBEN – divadelní soubor, Miletín,
počin roku (los): Občanské sdružení Stezka Češov – Veselí, Češov
2009 – Libuň, 237 nominací, dlouhodobé zásluhy: Miloslav Bařina, Nová Paka, počin roku (los): Josef Teichman, Železnice
2008 – Sobotka, 218 nominací, dlouhodobé zásluhy: Blažena Zatloukalová, Hořice, počin roku (los): Milan Ertl, Hořice
2007 – Kopidlno, 225 nominací, dlouhodobé zásluhy: Oldřich Suchoradský, Mlýnec, počin roku (los): Novopacké sklepy, Nová Paka
2006 – Veliš, 224 nominací, dlouhodobé zásluhy: Vladimír Úlehla, Jičín, počin roku (los): Štěpánka Fléglová, Hořice
2005 – Jičín, 181 nominací, dlouhodobé zásluhy: Jivínský Štefan, Jičín, počin roku (los): O.S. Zebín, Jičín
2004 – Nová Paka, 107 nominací, dlouhodobé zásluhy: Věra Rychterová, Sobotka, počin roku (los): O.S. Lodžie, Jičín
2003 – Železnice, 137 nominací, dlouhodobé zásluhy: Irena Škodová, Libáň, počin roku : K – klub, Jičín
2002 – Hořice, 155 nominací, dlouhodobé zásluhy: Oskar Teimer, Černín, počin roku : Veronika Kuříková, N. Paka
2001 – Libáň, 116 nominací, dlouhodobé zásluhy: J. Řezníček a divadlo Martínek, Libáň, počin roku (los): Z. Chalupa – K klub, Jičín
2000 – Robousy, 118 nominací, dlouhodobé zásluhy: M. Roček, Jičín, počin roku (los): K. Macounová a J. Pospíšilová, Libošovice
1999 – Jičín, 120 nominací, Ocenění: Hořeňák, Lázně Bělohrad, E. Bílková, Staré Hrady, J. Gottlieb, Jičín (předal A. Hlavatému) proChor – mimo hlasování poroty
1998 – Nová Paka, 90 nominací, ocenění: P. Charousek, Turnov, J. K. Tyl, Hořice, V. Úlehla, Jičín
1997 – Jičín, 37 nominací, ocenění: I. Chocholáč a spol, Nová Paka, J. Macák a Větráci, Kopidlno, E. Bílková, L. Šoltysová
1996 – Jičín, 41 nominací , ocenění KLAN, Kacákova Lhota, Z. Vaškovová, Hořice