Příchozí mohli obdivovat například krásný betlém Jarmily Haldové ze Sedloňova v Orlických horách či vyřezané dřevěné postavičky jejího syna Jiřího. Pak také obrázky dětí páté a šesté třídy Základní školy v Lomnici nad Popelkou, doplněné výtvory prcků z místní mateřské školy.

 Nejvíce obdivu vzbuzovaly výrobky Evy Stryalové, železnické rodačky a chalupářky, která v současnosti žije v Novém Městě nad Metují. Její zálibou je výroba perníků, a tak každým rokem zdobí zdejší výstavní prostory svými originálními drobnostmi. Šikovné ruce tvarují z perníkového těsta ozdobičky na stromeček, ale i patrové svícny, domečky, laskavá přáníčka. Paní Stryalová přichystala také staročeskou tabuli, na které nechyběly napečené vánočky a peciválky.

Autorka byla při zahájení výstavy a řekla nám: „Letos jsem zadělala na perníky z pěti kila mouky, ze stejného množství jsem napekla kynuté dobroty. Příprava mi trvala tři neděle, perníčky byly doma rozložené snad všude, nebylo kam šlápnout.“ Při štedrovečerním uvedení výstavy se muzeem prolínaly vůně perníků, svařeného vína, grogu i punče. Setkání si nenechala ujít paní Aranka. „Jsem nadšená, do Železnice jsme se přistěhovali teprve letos, a tak jsem tu prvně. Výstava je nádherná, setkání moc milé.“

Ředitelka železnického muzea Nataša Kalousková prozrazuje: „Na Štědrý večer k nám zavítá tak dvě stě převážně místních. Moc nás těší, že se tento zvyk ujal. Lidé přijdou, popřejí si pěkné Vánoce, podělí se o své zážitky, popovídají si a pak zamíří do kostela. Panuje tu velice milá atmosféra. Po Vánocích zase přijíždějí lidé z Jičína, Lomnice nad Popelkou. Vedle betlémů Jarmily Haldové a Jiřího Haldy zde zhlédnou i velký železnický a další drobné. Zakoupit si mohou i betlémy papírové a pohlednice.“

Železnické muzeu je jedním z mála, které je o vánočních svátcích přístupné.

Otevřené je i poslední den v roce, a to od 14 do 17 hodin, a pak do konce února vždy od středy do pátku od 11 do 17 hodin. Návštěvu lze dohodnout i v jiné dny na telefonu 493 534 941.

A ještě jednou raritou se v Železnici pyšní. Letos před muzejní chaloupku začátkem adventu nainstalovali postavičky z betlému v životní velikosti. Každý den jsou nasvíceny, takže veřejnost je může obdivovat i při večerní procházce. Za nápadem stála knihovnice Eva Trojanová společně s členy muzejního spolku. Příští rok se prý betlém rozroste o Tři krále.