Autorka Jarmila Novotná z Holína našla 2. května 2008 na neuklizené pláži v chorvatském kempu v obci Prapratno panenku a podlehla sběratelské vášni, kterou u ní podporuje její manžel Antonín. Jak sama uvádí, cílem výstavy není ukázat a přiblížit celou šíři světa panenek, ani ona se nespecializuje na určité období, ale podat informace o tom, že sbírání, oprava, údržba, šití nemusí být záležitostí jen špičkových výtvarníků a značného množství prostředků.

Nataša Kalousková, ředitelka muzea, v úvodu vernisáže řekla: „Paní Jarmila srší energií a zápalem pro danou věc. Je auditorkou, soudním znalcem, fotografuje, napsala dvě půvabné knihy. Stejně jako ona je neobyčejná, tak jsou neobyčejné i její panenky. Každou zná jménem. Nejsou nové, ke své majitelce se leckdy dostaly v žalostném stavu. Chyběly jim ruce, nohy, neměly oči, vlasy. Paní Jarmila je velmi citlivě opravila, oblékla a dala jim druhý život. Panenky se vydaly touto výstavou na svou první životní pouť, kam je jejich majitelka jako správná máma vypravila.”

Jarmila Novotná uvedla, že vůbec není podstatné, kolik panenek sesbírala. My jsme ve sborníku k výstavě objevili, že jich je téměř čtyři sta. Některé nakoupila, dostala, našla. Spatříte tu mrkačky, hadrové panenky, gumové, celuloidové, novolitové i půlmetrovou černošskou pannu, kterou sběratelka pojmenovala Barack Obama - Lindner. Každá má své jméno a jejich výběr je prý zcela náhodný - někdy nese pojmenování po dárci, jindy po někom, koho paní Jarmile hračka připomíná, jindy podle pohádky. „Nebýt Toma, mého druhého manžela, asi bych se sběratelem skla, porcelánu, starých milých věciček každodenní potřeby a panenek nestala. Jemu patří poděkování,“ konstatuje J. Novotná. Necítí se jako restaurátorka starých panenek, ale jako záchranář, který se snaží vrátit zpět do života a k užitku panenky, určené k trvalé likvidaci.

 Součástí sobotní pestré vernisáže bylo účinkování Řehečského kvarteta, které dokonce složilo píseň o panenkách. Proběhl i křest zakladatelky sbírky - panenky Antonie von Prapratno. Sudičky Helena, Nataša a Eva popřáli Toničce dlouhověkost, zajímavý a úsměvný život. Nakonec Jarmila Novotná udělila vlastní ceny Andělů Strážných 2011. A nás zajímalo, kde panenky doma ubytovává.

„Některé ve skříních, na policích, gaučích, schodech, na chalupě.” Přiznává, že nejraději má vždycky tu poslední, které daruje život. Pochopili jsme , že paní Jarmila je v jednom kosmetička, kadeřnice, švadlena, obuvnice. Ta vše uvádí na pravou míru. „Musím se přiznat, že nedokážu kamarádit s hudbou, notami, barvami a se štětcem. Poměrně dlouho mi trvalo, než jsem našla spřízněnou duši, která panenkám zhotoví make–up, a to je právě Nataša Kalousková,” prozrazuje. A co bude dál? Co přinese život…