„Za všechno vlastně může milovník umění Miloš Starý. Ten přišel s nápadem, že bychom měli oslavit osmdesáté narozeniny malíře Vladimíra Komárka výstavou jeho děl,“ uvedl majitel galerie Josef Bucek. Slovo dalo slovo a několik přátel ze svých sbírek poskytlo nejzajímavější grafiky a obrazy. „Výtečným nápadem bylo požádat malíře Michaila Ščigola o zapůjčení jeho Komárkovského triptychu, který je umístěn v čele druhé výstavní místnosti. Miloš Starý sehnal všechna díla a během týdne bylo vše připraveno,“ prozradil Josef Bucek.

Samotná vernisáž byla překvapením jak pro organizátory, tak pro účastníky. Tolik lidí zde snad ještě nebylo. Vynikající nápad byl požádat malíře Ščigola o vzpomínku na jeho přítele Komárka. Ze vzpomínky se stal skvěle vypointovaný útvar, který by snesl samostatné publikování. Zcela nečekaným objevem i pro lidi, kteří se považovali za znalce Komárkova díla, byla jeho tvorba keramická.

Na několika soklech jsou umístěny mísy, talíře, svícny, které nezapřou svého tvůrce. Jako zjevení pak působil architekt Miloš Šedivý, který Komárkovi s touto částí jeho tvorby pomáhal. Jeho vystoupení v rámci vernisáže bylo vtipné a neopakovatelné a zcela zapadalo do kontextu celého záměru: připomenout tvůrce jako člověka, který je mezi námi a pouze si někam na chvíli odskočil. Proto, jak zdůraznila přítomná malířova manželka Růžena Komárková, na pozvánkách nebylo uvedeno k nedožitým osmdesátinám, ale pouze osmdesátinám. Program skvěle doplnilo vystoupení hudebního seskupení Michaela Pospíšila.

Příjemné víkendové odpoledne se sice nedá opakovat, ale výstava Komárkových prací je k vidění ve Vokšicích až do závěru září.