Vévodu Albrechta z Valdštejna, rytířské souboje a středověké tržiště naleznou na turnovském náměstí během celého víkendu návštěvníci 4. ročníku slavností Kámen a šperk v Českém ráji. Akce oslavující tradiční turnovská řemesla – šperkařství a kamenářství – letos nabídne unikátní podívanou: přímo na náměstí se divákům představí brusiči drahých kamenů z německého Idar-Obersteinu, kteří předvedou, jak Němci brousili drahé kameny v 19. století před příchodem české technologie.

„Němečtí brusiči při práci leželi na břiše na lavici u brusného kamene. Ten byl velký a poháněný vodním kolem, daly se na něm vybrušovat jenom velké kusy kamenů či vázy. Jak přesně technika broušení vypadala, jsme sami zvědaví, protože se nezachovaly žádné fotografie,“ vysvětlila starostka Turnova Hana Maierová. Podle ní se na slavnostech letos představí kolem dvou desítek šperkařů a kamenářů v obřím stanu o rozměrech 10 krát 20 metrů, čtyři desítky trhovců a zhruba 50 vystupujících kejklířů, šermířů a hudebníků.

Letošní slavnosti budou stylizované do počátku 17. století, do dob vévody Albrechta z Valdštejna, jenž svým příjezdem v sobotu v 10 hodin kamenářské dny zahájí a odjezdem v neděli v 17 hodin ukončí. Mezi tím se návštěvníci mohou účastnit rýžování granátků, nakupování na tržišti, či sledování zbrojnošů ve vojenském ležení. Sobotní program ukončí kolem 21. hodiny večerní ohňová show, souboje s pochodněmi a ohňostroj. O celodenní zábavu se postarají členové historických skupin Bohém, Rytíři turnovského meče, Rytíři lužických hvozdů a hudební skupina Jagabab. Letos poprvé se na kamenářských dnech představí členové klubu autoveteránů Retro Czech 2008.

PROGRAM SLAVNOSTÍ – náměstí Českého ráje
sobota 5. července
10:00 – příjezd Albrechta z Valdštejna s doprovodem, salva z mušket, otevření tržiště
11:00 – krátké příběhy z doby baroka, divadlo a šerm, kejklířská vystoupení
12:00 – dobové tance, přednášky o šermu
14:00 – hudební vystoupení, Horní Dolní – příběh o jedné nevydařené vzpouře sedláků
15:00 – kejklířská vystoupení, přepadení tržnice, dobové hry
16:00 – Čarodějnice – krátký příběh o síle inkvizice, ukázka palných zbraní a vybavení mušketýra, příjezd historických automobilů Retro Czech 2008 17:00 – dobové tance, hudební vystoupení, Burnacius – přepadení Turnova, bitevní představení
21:00 – večerní ohňová show, souboje s pochodněmi, tanec s ohnivými vějíři

neděle 6. července

10:00 – salva na uvítanou, tance a souboje, kejklířská vystoupení
11:00 – kejklířská a hudební vystoupení, šerm, dobové hry
12:00 – dobové tance, přednášky o šermu, kejklířské vystoupení
14:00 – hudební vystoupení, Burnacius – přepadení Turnova, bitevní představení
15:00 – kejklířská vystoupení, ukázky palných zbraní a vybavení mušketýra, přepadení tržnice
16:00 – Čarodějnice – krátký příběh o síle inkvizice, hudební vystoupení, dobové tance, šerm
17:00 – odjezd vévody z Turnova