Letos odhadujeme, že se návštěvnost přiblíží ke 100 tisícům. Ve Starých Hradech máme otevřeno celoročně, takže číslo není ještě konečné,” sděluje nám Pavla Suková, která i s manželem vlastní tuto památku na Libáňsku.

Dozvídáme se, že první nejbližší větší akcí jsou Vepřové hody aneb Pohádkové posvícení v sobotu 29.října od 10 do 17.00 hod. Tradiční lidová veselice zve na domácí zabijačku podle starých lidových tradic: guláš, jitrničky, jelítka, slivovice, posvícenské koláče a bohatý jarmark. Čekají vás Veselé jarmareční historky ze života Jiřího Krytináře, Jarmareční pohádky, Velká pohádková soutěž, písničky a pohádková představení, bohatý program pro děti i dospělé po celý den.

„Otevřeno máme ale i po celou dobu podzimních prázdnin, tj. v týdnu od 26. do 30. října, a to všechny tři prohlídkové okruhy s akcí Časem zpátky do pohádky. Na podzim, zimu 2011 a jaro 2012 jsme připravili pro návštěvníky novinku - Čarodějné dračí pohádkové prohlídky. Náš hrad obsadili draci! Víte, jak vypadá lesní, skalní, vodní, ohnivá, bahenní nebo třeba sklepní saň? Přijďte se podívat! Nechte se unést atmosférou čarodějné dračí pohádkové prohlídky. Zvýhodněným okruhem pohádkovým hradem a pohádkovou hradní půdou vás provede živá čarodějnice, princezna, čertice nebo hradní čaroděj. Čeká tu na vás spousta pohádkových kamarádů, kouzelný pytel pekelně dobrých bonbónů a možná i něco jiného,” zve Pavla Suková.

V období Vánoc zde připravují Vánoce na hradě. Ochutnejte atmosféru vánoční pohádkové prohlídky. Zvýhodněným okruhem pohádkovým hradem a vánoční pohádkou vás provede opravdová čarodějnice, princezna, čertice nebo hradní čaroděj. Zažijete Vánoce našich prababiček a v pohádce tu na vás čeká nejedno překvapení se spoustou veselých kamarádů.

První písemná zmínka o tvrzi Stará je z roku 1340 v závěti Arnošta ze Staré. Arnošt ze Staré měl čtyři syny, nejmladší Vilém se svým synem Smilem Flaškou vybudovali nynější kamenný hrad. Poté se zde vystřídalo několik pánů. Roku 1573 Pruskovští začali s přestavbou původní gotické tvrze na renesanční zámek, největší a nejkrásnější stavbu celého kraje.

Největší událostí letošní sezóny na hradu a zámku Staré Hrady byl křest knížky Starohradské pohádky čaroděje Archibalda I. panem Karlem Gottem. Populární zpěvák s rodinou navštívil v září hrad a zámek Staré Hrady. V rytířském převleku slavnostně pokřtil knihu Starohradské pohádky čaroděje Archibalda I. a spolu s ženou Ivanou a dcerkami Charlotte Ellou a Nelly Sofií se stali patrony Starohradských pohádek. Další díl Starohradských pohádek čaroděje Archibalda I. vyjde koncem listopadu. Pohádkové knížky jsou k dostání v hradní pokladně, nebo na objednávku na info@starehrady.cz.