V neděli 28. února navštívil obec Slatiny Mons. ThLic.Dominik Duka, biskup administrátor Královéhradecké diecéze, ale ve své osobě současně také jako jmenovaný arcibiskup pražský.

Tuto návštěvu vykonal zde Otec biskup ještě v rámci svých plánovaných postních cest po své mateřské diecézi, než se v dubnu ujme řízení arcidiecéze pražské.

Obec Slatiny má svou více jak 650letou historii. Již v polovině 14.století se zde připomíná kostel, při kterém byl zde ustanoven kněz, jemuž byla svěřena duchovní péče o zdejší obyvatele. Od poloviny 16.století do Bílé hory patřilo panství Trčkům z Lípy, pak Valdštejnovi a od r. 1636 hraběcímu rodu Šliků s krátkými přestávkami až do počátku 20.století. Součástí Slatin byly i Slatinky s tvrzí a kostelem, připomínající se také ve 14.stol., ale tato obec po vypálení Švédy v r. 1641 i s kostelem zaniká. V r.1960 je ke Slatinám připojena obec Milíčeves se svým zámkem postaveným jičínskými jezuity v letech 1677-79 jako řádovou rezidenci.

Nejvýznamnější památkou obce je kostel Nanebevzetí P. Marie postavený na mírném návrší uprostřed obce v letech 1761-63 na místě původního starého kostela. Stavebníkem (dnes nazýváme investorem) kostela byla Anna Josefina hraběnka Šliková rozená Krakovská z Kolovrat, která byla též stavebníkem kostela sv. Václava v nedaleké Veliši.

Kostel ve Slatinách je půvabná rokoková stavba, krytá uprostřed kupolí s lucernou. V jejím interiéru je bohatá fresková malířská výzdoba, kterou provedl v r.1763 malíř Juda Tadeáš Supper (tentýž umělec vytvořil nástropní fresky v kostele ve Veliši v r.1752). Okolo kostela se nachází hřbitov, jehož současná obepínající zeď je z r. 1761. V ní byly zbudovány původně čtyři kaple s bohatou malířskou výzdobou. Bohužel v r. 1854 byly tři kaple zbourány a do dnešních dob se zachovala pouze jediná.

I historie vlastní farnosti Slatiny sahá až do 14. stol. Jak již bylo řečeno, od 2. poloviny 14. století zde byla plebánie patřící filiálkou ke Kopidlnu, k roku 1769 již zde byla lokalie a fara zde byla postavena r.1783. Posledním knězem, který na zdejší faře žil a bydlel a odtud spravoval i farnost Nemyčeves, byl P. Josef Hlaváček. Byl zde od r. 1926 plných 25 let až do své smrti 23. listopadu 1951. Pak již nikdy zdejší fara nebyla knězem obsazena, kněží se zde střídali a farnost byla spravována převážně z Veliše, někdy z Chomutic. Právě odtud spravoval Slatiny v krátkém období roku 1985 Mons. Josef Kajnek, nyní pomocný biskup královéhradecký.

Od r. 1986 byly spravovány Slatiny P. Ant. Koukalem z Vysokého Veselí, a to celých 21 let do roku 2007, kdy tento kněz odchází ve svém věku 82 let na trvalý odpočinek. Právě za jeho působení byl zdejší kostel generálně opraven, takže do dnešních dob září při sluníčku jeho krásná architektura s bílou fasádou a červenou střechou všem, kdo kolem projíždějí.

I po roce 2007 správa farnosti patří pod Vysoké Veselí. V r. 2008 byla zdejší fara prodána obci Slatiny, a jak nyní probíhá v hradecké diecézi slučování farností, tak od 1. 1. 2009 byla farnost sloučena pod římskokatolickou farnost Vysoké Veselí, v jejímž čele stojí Mons. Pavel Rousek.

Po více jak 650 letech samostatnosti farnost Slatiny zaniká a zdejší kostel Nanebevzetí P. Marie se stává filiálním k Vysokému Veselí.

A tak i návštěva biskupa Mons. Dominika Duky ve Slatinách v předzvěsti jeho odchodu z diecéze na nové působiště jako by byla důstojnou závěrečnou tečkou za celým historickým obdobím samostatnosti této farnosti.

Při bohoslužbě v kostele, které bylo přítomno více jak sto účastníků, kdy spolu s biskupem koncelebrovali při mši svaté ještě další kněží a jáhni z jiných farností, byl vysvěcen obecní znak a prapor.

Tyto atributy byly obci Slatiny uděleny předsedou poslanecké sněmovny v r. 2007 a starosta obce pan Jaromír Styblík všem přítomným představil jednotlivé symboly znaku, které mají i historické souvislosti.Tři modré hvězdy na bílém pozadí představují tři části obce a byly převzaty z erbu rodu Kudlinců z Ostroměře, kteří na Slatinách vládli v 15. stol. Modré vlnité dělení štítu představuje pohyblivé slatinné půdy v okolí obce, koňská hlava odkazuje na dávný pečetní znak místní části Milíčeves, a černožlutá šachovnice je převzata z erbu rodu z Dohalic, který byl ve středověku majitelem slatinské i milíčeveské tvrze.

V závěru bohoslužby poděkoval Otec biskup přítomným za vřelé přijetí, za příkladnou péči o kostel všem, kdo se o kostel starají, a také zastupitelstvu obce za pravidelné finanční prostředky, kterými přispívá na obnovu jeho vzácného interiéru. Vzpomněl také P. Koukala, který více jak dvě desítky let farnost spravoval a kostel po stavební stránce vzorně udržoval, aby přežil pro další budoucí generace 21.století.

Po mši sv. ještě proběhlo v zasedací síni obecního úřadu posezení při pohoštění, které zajistil nejen obecní úřad,ale také řada místních i přespolních, kteří napekli mnoho sladkých dobrot a zákusků. Při neformální diskusi a v srdečném ovzduší Otec biskup vyslechl řadu zvídavých dotazů, ať již z oblasti církevního práva, restitucí, současného politického dění a dalších. Všechny přítomné udivil svými rozsáhlými znalostmi historie, bible, hebrejštiny, vzájemnými dějinnými souvislostmi, a s politickým nadhledem a noblesou svého slova na vše upřímně ze svého pohledu odpověděl.

Ale ubíhající čas strávený všemi v příjemném prostředí slova i ducha této vzácné návštěvy nikdo nezastavil, v poledních hodinách jsme se s biskupem Mons. D. Dukou pro jeho další povinnosti rozloučili a zůstala jen vzpomínka v srdcích všech zúčastněných.

Byla to velká čest pro obec Slatiny i pro církevní společenství celé sloučené farnosti, že sem v závěru svého působení diecézního biskupa měl ještě čas zavítat.

Která obec na Jičínsku se může pochlubit, že její symboly - znak a prapor - vysvětil tak významný církevní hodnostář ve dvojjedinné roli - biskup administrátor Královéhradecké diecéze a současně jmenovaný arcibiskup pražský a primas český? Taková jedinečnost se zde bude opakovat opravdu jen výjimečně. Poslední návštěva hradeckého biskupa ve Slatinách byla v r. 1932, tj. před 78 lety, kdy zde bylo udíleno biřmování. Možná se Slatiny dočkají další návštěvy diecézního biskupa dříve než za 70 let, ale pražského arcibiskupa už asi nikdy.

Otče arcibiskupe Dominiku, mnohokrát za návštěvu ve Slatinách děkujeme, a ve vedení pražské arcidiecéze přejeme hodně zdraví a Božího požehnání. ⋌Vladimír Turek
Bohatou fotogalerii několika autorů naleznete u souvisejícího článku.