Je jednou z nejstarších nepřetržitě hrajících v Čechách, a to Kyzivátova dechová hudba z Libáně. S laskavým svolením vedení kapely použiji úvodní odstavec o její historii z webových stránek http:// www.libanskadechovahudba.wz.cz, kde se i vy můžete dočíst více.

„Libáňskou kapelu založil na podzim r. 1870 pan Josef Kůžel. Kapela hraje nepřetržitě plných 140 let a tím patří mezi nejstarší české dechové orchestry. A je to stejná doba, po kterou tato kapela doprovází občany Libáně a širokého okolí od kolébky až po cestu poslední. Pozdější kapelník Václav Kyzivát vzpomíná v „Památníku kapely Libáňské“ na Josefa Kůžela slovy: 'Ten po vojenské službě, kterou konal u vojenské hudby co výborný hudebník, utvořil zde v Libáni dobrý soubor, který byl ze členů jeho tří bratrů a jiných hudebníků, kteří zde v okolí byli.' Shodou bylo, že jmenovců Kůželů bylo tehdy přes polovinu kapely“.

Tropické vedro poslední neděli někam na čas zmizelo a dostavil se druhý extrém, pršelo, jen se lilo, a … naštěstí ne tak intenzivně, aby nás to odplavilo. Na Samšině jsme tak trochu na nepřízeň počasí (a úřadů poskytujících dotace na kulturu) zvyklí, což bylo dostatečně prokázáno v minulých ročnících.
Samotným účastníkům i tančícím to vlastně nevadilo vůbec, což je patrné i z fotografií ve fotogalerii připojené k tomuto článku. Zpívali, tancovali, doplňovali tělesné tekutiny a nepochybuji, že se i dobře bavili. Jak také jinak, když se nám zde již popáté představila dechovka s takovou tradicí. Děkujeme celé kapele za krásné odpoledne a těšíme se na jejich další vystoupení. Je jen škoda, že se nám nepodaří stihnout i jejich představení v tuto neděli 25. července ve Starých Hradech. Budeme asi muset požádat nového ministra kultury o lepší koordinaci kulturních akcí v Českém Ráji (a znovu o dotace).

O přitažlivosti zábavy tohoto druhu svědčí i návštěva třiadevadesátiletého fešného rodáka ze Samšiny pana Josefa Hercíka, který si i v tomto věku rád zatancoval. Do dalších let mu určitě všichni přejeme hlavně hodně zdraví a neutuchající chuť do života.

A teď už mi jen zbývá pozvat vás na nedělní vystoupení drštěkryjské Sraziky. Nemusím snad ani vysvětlovat, o jakou kapelu jde, protože si troufnu trochu nadneseně prohlásit, že tuto kapelu v našem okolí málokdo nezná. Nejsou to – až na výjimky - žádní profíci, jejich hlavní předností ale je, že hraji lidově a srdcem. A tak doufám, že se naši příznivci Srazilky dostaví v hojném počtu, včetně v poslední době trochu absentujících Soboťáků.

Jako host nás při vystoupení Srazilky podpoří sobotecký rodák a náš příznivec, známý rozhlasový a televizní reportér a spisovatel Jarda Suchánek. Pro náš šraml dokonce napsal píseň „Pro mou milku Srazilku…“ Zahráli bychom vám ji, ale ještě se nám nepodařilo složit melodii a nevíme, jestli to ještě do konce století stihneme.

Tak neváhejte a přijďte si v neděli 25. července od 14 hodin na Samšinu k Obecnímu domečku zazpívat, zatancovat, popít a zavzpomínat na mládí. ⋌ (FrG)