Po své loňské výstavní premiéře v Galerii radosti Knihovny Václava Čtvrtka v Jičíně prezentovala v minulých dnech své práce hned na dalších dvou výstavách. V úterý 4. března v pražském Mánesu se její snímek z každoročního výstupu na Sněžku spolu s dalšími vybranými fotografiemi stal součástí obrazové kroniky popisující jeden den života v České republice. Snímky, které vznikly během 24 hodin, tak budou obrazovým záznamem všední reality pro následující generace.

Výstavu dokumentárně-reportážních snímků, která spojila špičkové profesionály, studenty fotografických škol i výjimečnou amatérskou tvorbu, mohou návštěvníci spatřit ve výstavní síni Mánes v Praze do 29. března. Je to největší výstava fotografií v letošním roce. Kdo bude chtít, může vyrazit na reprízu. Tu však organizátoři plánují až za třicet let! Projekt vznikal od poledne 28. října do poledne 29. října. Fotografování tedy zasáhlo do oslav výročí dne vzniku samostatného československého státu. Podle organizátorů prý zcela náhodou. Zadání soutěže znělo: „Kdo jsme? Odkud jdeme? Kam kráčíme?“

Zvláštní snímky

“Nechtěli jsme honorovat státní svátek, naopak jsme se snažili vyhnout fotografiím, jež zachytily pokládání věnců,“ uvedla koordinátorka projektu Jitka Taussiková. Fotografům, mezi nimiž jsou například Jindřich Štreit, Bohdan Holomíček, Karel Cudlín, Alena Dvořáková, Viktor Fišer, Oldřich Škácha a řada dalších, se podařilo v na pohled běžných snímcích zachytit mnohdy neopakovatelnou jedinečnost okamžiku.

“Na projektu se mi líbí, že snímky vyvolávají podmanivé otázky, co se v jeden den může všechno odehrávat či jak by to asi vypadalo, kdybychom byli teď na jiném místě,“ zamýšlí se fotograf Tomáš Pospěch, který pomáhal s výběrem fotografií. Záštitu nad projektem převzal Václav Havel, Ministerstvo kultury a Ministerstvo zahraničních věcí ČR.

Také kniha

Kolekci více než tří set fotografií doplňuje knižní publikace formátu 26x28 cm o 240 stranách, jež obsahuje i ty snímky, které se na výstavu nevešly. Snímek Jitky Pírkové zachycující výstup na Sněžku je uveden v knize na prvním místě! Jsou na něm jičínští nadšenci nesoucí státní vlajku na vrchol Sněžky včetně radních Josefa Kužela a Miroslava Jirana.

Z Prahy se obrazová kronika přesune do Brna, Plzně, Karlových Varů, Ostravy a dalších vybraných měst včetně Hradce Králové. Následně bude uložena v Národním muzeu fotografie v Jindřichově Hradci. „Uvažuje se i o tom, že by výstava mohla doprovodit zahájení českého předsednictví EU v Bruselu,“ sdělil vedoucí projektu Pavel Radosta. Ve středu 5. března uskutečnila Jitka Pírková svoji druhou autorskou výstavu v prostorách Kulturního domu v Holicích v Čechách, v oblasti, kde má její rod kořeny.

Vernisáž zahájil radní města Jičína Miroslav Jiran, krásné hudební vystoupení předvedli žáci místní hudební školy. Slavnostního zahájení se zúčastnili i představitelé města Holic v čele se starostou Mgr. Pavlem Hladíkem. Autorka připravuje v tomto roce další tři výstavy – v červnu v ochozu Valdické brány, poté v soukromé galerii Na Špejcharu v Bukvici a v srpnu na zámku Humprecht v Sobotce. Bývalá cyklistka se nám dobře rozjela a přejeme jí, aby zůstala nadále na špičce pelotonu! (jp)