Některé betlémy jsou složené ze samých železničářů, jiné ze samých pošťáků, mnohdy oživuje betlémy řada zvířat. Kromě vola a osla, oveček a případně ovčáckých psů se tam dostali nejen koně, velbloudi, sloni, ale i rohaté kozy, dříve pro podobu s rohatým čertem považované za nevhodné, kočky, pokládané původně za falešné.

Proč by tedy nemohli v nevšedním betlémě být i tak zajímaví tvorové jako jsou žáby?

Keramický Žabí betlém vznikl před osmi lety, a i když se vystavené betlémy na expozici pořádané Muzeem přírody Český ráj na Prachově každoročně obměňují, Žabí betlém nemůže nikdy chybět. Je v něm žabí rodina i s malým Ježíškem, žabí tři králové a vola a osla tu nahrazují dva pěkní plazi.

V průběhu roku je Žabí betlém jedním z exponátů sbírky předmětů z nejrůznějších oblastí života lidí, které svým tvarem znázorňují žáby. Jsou to nejen hračky, klíčenky, dekorační předměty, ale také nádobí, prádlo, kosmetika, knížky a dokonce i pamětní medaile s motivem žáby, pamětní listy, žabí kytice a další unikáty. Pocházejí z různých zemí, mušličková žába je z Bulharska, keramické žáby z Japonska a Kalifornie, kamenné žáby z Mexika, dřevěná, keramická a z banánových listů jsou z Keni. Nejnovější z exponátů je dárek z polského Muzea žab, které je součástí Správy národního parku Stolové hory v Lázních Kudově.

V době výstavy betlémů je Žabí betlém postaven na význačném místě v místnosti nazvané Žabí ráj, kde je i hojnost jiných žabích doplňků, třeba ve formě ozdob na stromečku nebo cukroví na misce, nechybí tu ani adventní věnec a svíčky v žabím stylu. Pokud si tedy chcete prohlédnout jak Žabí betlém, tak i další na výstavě v Muzeu přírody Český ráj v Prachově, je otevřeno od 26. do 31. prosince denně od 13 do 16 hodin.
Marcela Šanderová