Figurky z kukuřičného šustí Jany Jarkovské ukazují zajímavé scény z venkovského života v průběhu celého roku. Uvidíte zde i africký betlém z banánových listů nebo originál, dovezený z Kanárských ostrovů. Kolekce papírových výtvorů Vojtěcha Kubašty znázorňuje betlém třebechovický, pražský a dva orientální. Vedle sebe najdete betlémy z tak odlišných míst, jako je remešská katedrála ve Francii a venkovský kostelík v Rájecké Lesné na Slovensku.

Zhlédnete i Škopkův papírový betlém s jičínskými stavbami, Janáčkův z Českého ráje i Žabí betlém. Navíc si zde můžete vyrobit zvonek z včelího vosku.

Expozice trvá do do 31. prosince tradiční výstavu betlémů. Ve vnitřních prostorách zařízení a v zahradě si můžete prohlédnout klasické exponáty jako je betlém Českého ráje, Jičínský, rozsáhlý, každoročně doplňovaný keramický, pošťácký nebo netradiční žabí betlém.

 Tentokrát jsou vystaveny i zahraniční betlémy, například z banánových slupek z Keni, dále pak z Francie nebo Slovenské republiky. Součástí výstavy je soubor figurek z kukuřičného šustí autorky Jarmily Jarkovské nazvaný Rok na vsi, kde spatříte stříhání oveček, masopust, česání ovoce, narození Ježíška, Štěpána, tři krále a další.

 Vyrobit žabí betlém z keramiky byl nápad Marcely Šanderové, pracovnice muzea: „Viděla jsem betlémy, kde byli například samí nádražáci nebo pošťáci. Říkala jsem si, vždyť ty žáby jsou takoví sympatičtí tvorové, tak proč by nemohly mít svůj betlém?”

Ten nakonec vytvořila Marcela Lazurková v keramické dílně, kterou navštěvuje. M. Šanderová dále pokračuje: „Sice nemáme tolik betlémů, ale zaměřujeme se spíše na detaily než na kvantitu.”

Příští rok bude expozice opět neobvyklá, i když M. Šanderová zatím netuší, jaká díla vystaví, ale žabí betlém zůstane i nadále.