Ještě dnes, v úterý 18. března, můžete navštívit Velikonoční jarmark v centru Vyšehrad, který oslavuje tradiční jarní svátky.  

Svoje práce zde představuje třicet klientů zdejší chráněné dílny pro hendikepované.  Největší zastoupení má keramika. Mistrová Jana Nýdrlová vytvořila se svými svěřenci kolem tisícovky drobností. Od barevných knoflíků po velikonoční závěsy, krásné sady tácků a misek, kouzelné obrázky, moderní dekory svícnů i pestré slepičky a kohoutky.  

Různé techniky

Opět nechyběly výrobky zdobené ubrouskovou technikou, košíky a misky z pediku, zajíci ze sena, vrbové pomlázky. Tkané koberce doplňovaly sady polštářů a prostírání, nabídku rozšířila o batiku Jana Řeháková z Nové Paky. U její produkce se zastavily především ženy. Našly zde jemně dekorované haleny, trička i sukně.  

Potkali jsme se tu s rodinou ze Dvora Králové, která tu byla i při Vánočním jarmarku. Byla unesena především nápaditostí, která výstavě vévodí, i nadšením postižených vyrábět dárky pro radost. Nás zaujala preciznost i fantazie tvůrců. „Snažíme se vytvářet stále něco nového; dělat sériově, to by naše svěřence ani nebavilo,“ říká Jana Nýdrlová.  

Maminka Markéta Pohořelá přišla se svým synem Denisem Lanfeldem, kterému se nesmírně líbily ovečky z pediku. „Škoda, že to nemůže vidět Eva, tady by se jí moc líbilo,“ šeptají si dvě seniorky nad zavěšenými malovanými květináči a jarními věnečky.