Úderem šestnácté hodiny skupina skautů začala hlasitě odpočítávat 10, 20 .....70, 80, a když se ozvalo devadesát, Jiří Hylmar doplnil slovy „roků jsme tady “.
Ozvěnou mu byl mohutný potlesk. Znělkou polnice a písní„Junáci vzhůru, volá den“ pokračoval úvod vernisáže skautskou hymnou za doprovodu kytary Jiřího Bohůna. Položením kytice k fotografii bývalého skauta Ládi Kotyka, který zemřel na následky trýznění v komunistických lágrech, uctili přítomní jeho památku.
Vzpomínání
Jiří Hylmar, který s dalšími oldskauty a za pomoci pracovníka muzea Jiřího Čejky výstavu připravoval, byl stále v obležení bývalých skautů a jejich přátel, ale přesto nám odpověděl na některé otázky.
„Při stanovení založení našeho skautu vycházíme ze zápisů již zesnulého Václava Hynka, kterého skauti znali pod jménem Kazeta. Ten zaznamenal prvé skautské dění v našem městě v roce 1920. Po prvních poválečných vedoucích Františku Hančilovi, Miroslavu Pitrovi a Olze Vaisové, když byl skaut opět obnoven po protektorátním zákazu, se řízení střediska ujali bratři Mádlové. Po válce jsme se nejprve scházeli v bývalých dřevěných ubytovnách používaných za války, stojících u Zaďáku, ale za tři měsíce, díky brigádám, vyrostla ve Zlámaninách chatová osada zvaná Sopka. Chatky jsme přivezli z Borovničky., vzpomíná Jiří Hylmar.
Vzhledem k tomu, že pro děti, a zvláště v zimě, byla tato osada vzdálená od centra, bylo rozhodnuto postavit klubovnu ve městě. „Tato poválečná epocha činnosti byla zakončena zrušením organizace, zabavením klubovny a jejím předáním do majetku ČSM,“ pokračoval ve svém vypravování Jirka Hylmar.
Skaut byl v Nové Pace, podobně jako v celé republice zakázán, ale jeho členové se stále scházeli a někteří z nich byli internováni v komunistických lágrech, kde byli nuceni jako muklové prožít svá mladá léta.
Skauti vytrvali
Dále Jiří Hylmar vzpomínal na to, že packý skauting nebyl nikdy úplně přerušen, mluvil o tom, jak žil na jáchymovských lágrech a ve věznicích, ale i v exilu – ve Švýcarsku, v Austrálii, v Kanadě a v Rakousku. Proto mohl být v roce 1968 tak rychle, zásluhou skautů odsouzených v padesátých letech, po jejich návratu před Pražským jarem opět obnoven.
V roce 1968 Jirka Hylmar, Radek Pavlovec, Jirka Materna, Jan Kazda a Jan Karlas opět obnovili packé středisko a skauti zároveň jeli na první tábor.V roce 1970 Junák opět skončil, když měli členové vstoupit do Svazu mládeže.
Návrat
Po roce 1989 se vrátili novopačtí skauti opět do své klubovny, protože tehdejší úředníci po roce 1970 zapomněli převést klubovnu v katastru na Dětský dům, který v budově sídlil, a tak skauti v roce 1990 přišli do svého. Celý průřez devadesáti lety skautingu v Nové Pace je na výstavě dokumentován fotografiemi, kronikami, zápisy a skautským vybavením.
Výstava k 90. výročí skautingu, která potrvá celý duben až do 9. května a bude otevřena denně, mimo pondělí, 8 – 12 a 13 – 15. 30 hod., slibuje velice zajímavou podívanou.⋌ Míla Pour