Soubor sídlí v Jacksonu, hlavním městě státu Mississippi v USA. Tvoří jej profesionální tanečníci z různých koutů světa, uměleckým šéfem a scénografem je Jiří Sebastian Voborsky, který je Čech a svou kariéru začínal v libereckém Divadle F. X. Šaldy.

Tanečníci se představí v kuse Hiding Place - Místo ukrytí. Jde o strhující taneční show, která ve zdejších končinách nemá obdoby co do obsazení a uměleckého zážitku. „Děj je založený na skutečném příběhu paní Corrie Ten Boom, která ukryla pár svých židovských přátel za stěnou své ložnice, byla odhalena a převezena do koncentračního tábora. Místo ukrytí je příběhem naděje a odpuštění uprostřed neuvěřitelné bolesti a těžkého strádání,“ říká Jiří Sebastian Voborsky, umělecký ředitel souboru.

Ballet Magnificat Omega je v této době na turné, které začalo v Kanadě. Z Toronta zamířil do Evropy, a to přímo do polského Gdaňska, následuje Německo, Makedonie a Česká republika. „V Čechách budeme mít možnost představit se publiku v České Lípě a v Nové Pace.

Do Nové Paky přijíždíme na pozvání pana Matějovského, ředitele gymnázia a SPgŠ, který soubor zhlédl při festivalu Jičín – město pohádky v roce 2007. S nadšením přijíždíme na našich světových turné i do menších měst, jelikož tam se často potkají opravdoví lidé té či které země,“ uvedl pro náš Deník J.S. Voborsky.

Balet vystoupí v MKS v pondělí od 10 hodin pro školy a od 19 hodin pro veřejnost. Rozhovor s Jiřím Sebastianem Voborskym přineseme v sobotním vydání Jičínského deníku.

Jiří Sebastian Voborský

Umělecký ředitel Omega Souboru Balletu Magnificat!
Rezidenční Choreograf Balletu Magnificat!

Narozen v České republice, Jiří vystudoval Taneční školu pod Státním divadlem F.X.Šaldy v Liberci ve třídě profesorky Gabajové a profesora Ruckého. Během studií spolupracoval se souborem baletu Divadla F. X. Šaldy a s Eternia Dance Theatre ve Švédsku. Jiří přicestoval do Spojených států v roce 1993 a v lednu 1994 začal své angažmá v Balletu Magnificat!. Zde byl v roce 1995 povýšen na sólistu a v roce 2000 na prvního sólistu souboru. S Balletem Magnificat! pak během své kariery odtančil přes tisíc koncertů v divadlech, operách, arenách, sborech, univerzitách, katedrálách, a stadionech po celých Spojených státech, v Kanadě, České republice, Belgii, Řecku, Singapůru, Kosta Rice a dalších. Mimo své taneční činnosti také pracoval jako jeden z technickych šéfů a byl designerem jevištního osvětlení pro koncertní turné Balletu Magnificat!.

V lednu 2001 schoreografoval svůj první celovečerní balet, Faraon. Na podzim stejného roku pak vytvořil dvě kratší práce pro taneční oddělení Belhaven College v Jacksonu, a v roce 2003 byl pozván uměleckým ředitelem Dance ad Deum, Randy Flinnem, jako hostujicí choreograf do Houstonu v Texasu. Jiří byl také jedním z pedagogů na ArtReach Semináři v Houstonu, a vedl nesčetné množství baletních “master classes” ve 48 státech USA, na Havaji, v Singapůru, Kosta Rice, a také v Moskvĕ a Petrohradu. Jiří se oženil se sólistkou souboru, Cassandrou Piotrowskou, v dubnu roku 2000. Během asijského turné pak spolu v roce 2003 sloužili v modelingu pro světovou kampaň Singapůrské pobočky německé společnosti Braun Buffel. V témže roce Jiří schoreografoval svůj druhý celovečerní balet – Putování Marnotratného syna, a v roce 2005 dokončil své třetí dílo – Ruth.

Části Jiřího choreografií byly uvedeny na galakoncertech Mezinarodní baletní soutěže (USA International Ballet Competition) v letech 2004 a 2005. V letech 2004 a 2007 vyšly Jiřího DVD zaměřená na stretching a celkovou fitness kondici těla tanečníka. V roce 2006 byla v Kalifornii uvedena světová premiera Jiřího dalšího celovečerního baletu “Hiding place” (Místo ukrytí) jehož děj je inspirován příběhem holandské spisovatelky Corrie Ten Boom v době druhé světové války.

V tomto roce se vrátil do libereckého divadla, kde vedl trénink souboru na pozvání šéfky baletu. Od ledna 2006 je Jiří externím profesorem tanečního oddělení Fakulty Jevištních Umění Belhaven College v Jacksonu, Mississippi a od stejného roku externě spolupracuje s konzervatoří Tanečního Centra v Praze. Na podzim roku 2007 měl Jiří příležitost vést “master-class” tréninky baletního souboru Státní Opery v Praze a postavit kratší choreografii nazvanou “No More Tears” (Již žádné slzy) pro Taneční Centrum Konzervatoř.

V roce 2008 dokončil další dva balety – The Scarlet Cord, dílo situované do sedmdesátých let Sovětského svazu, a “Before His Throne”, balet vytvořený pro Omega soubor Balletu Magnificat!. Jiří je poctěn sloužit Pánu po boku své manželky Cassandry jako ředitel Trainee Programu Balletu Magnificat!. Mimo toho také drží funkci uměleckého ředitele (Artistic Director) Omega souboru Balletu Magnificat! a poct rezidenčního choreografa souborů. Spolu s Cassandrou mají dvě děti – Benjamína, narozeného v květnu 2002 a Máju Terezku narozenou v roce 2005.


www.balletmagnificat.com
www.voborsky.blogspot.com
jiri@balletmagnificat.com