Režisér filmů Cesta do pravěku, Vynález zkázy či Baron Prášil by totiž 3. listopadu oslavil své sté narozeniny.

Známku s režisérovým portrétem navrhl Vladimír Novák a zhotovil ji Miloš Ondráček. V současné době je k dostání na většině pošt.

Na tuto slavnostní událost se přijela podívat i dcera Karla Zemana Ludmila Zeman žijící od 80. let v Kanadě: ,,Děkuji za poctu mému otci, dojímá mě to. I když žiji v Kanadě, jdu v jeho stopách a věnuji se stejné tvorbě.“

Ostroměř také navštívili Jirka, Jenda a Petr alias Vladimír Bejval (68), Zdeněk Husták (69) a Josef Lukáš (71), tři ze čtyř dětských hrdinů filmu Cesta do pravěku. Toník - Petr Herrmann se bohužel akce z časových důvodů nemohl zúčastnit.

,,Myslím, že jsem jedním z mála dědečků, který se svým vnoučatům může chlubit, že byl u toho, když vznikalo černé uhlí,“ říká s humorem Zdeněk Husták.

Po samotném křtu vystoupily i děti ze zdejšího pěveckého sboru. Zdalipak alespoň některé z nich vidělo Cestu do pravěku nebo Vynález zkázy? Nevíme, všichni přítomní však doufali, že památka Karla Zemana bude žít dál.

Jako bonus večera byl pak v sále MKS promítán dokument Ludmily Zeman o tvorbě jejího otce.

Josef Zeman:
• Narodil se 3. 11.1910v Ostroměři a zemřel 5. dubna 1989 ve Zlíně.
• Absolvoval obchodní školu a kurs reklamního kreslení. Pracoval v reklamních ateliérech, také pobýval ve Francii.
• Největšího věhlasu ve světě dosáhl s filmy Cesta do pravěku (1954) a Vynález zkázy (1958), ten byl promítán dokonce v 72 zemích světa!
•Za snímek Vánoční sen (1946) vyhrál na filmovém festivalu v Cannes Cenu za nejlepší loutkový film.
•Zeman býval často nazýván nástupcem nebo pokračovatelem Georgese Méliese.

"Je to takový souhrn otcovy práce, byl vytvořen docela narychlo pro filmový festival v Teplicích. Chtěla jsem svým dokumentem ukázat, že ta jeho tradice zůstává nezapomenuta,“ vysvětlila Ludmila Zeman.